TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2013-01-15 - Obraz na podłodze ma przyciągnąć turystów

Na oczach mieszkańców i turystów posadzka klatki schodów ruchomych krośnieńskiego Centrum Dziedzictwa Szkła zamienia się w trójwymiarowe graffiti o powierzchni niemal 80 m2. Malowidło zatytułowane "UnderGlass" będzie pierwszym tego typu dziełem w Polsce znajdującym się pod dachem. Jego tematyka związana jest z produkcją szkła i stanowić ma jeden z największych atutów turystycznych miasta. Obraz będzie gotowy w połowie lutego.

reklama


Choć Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie funkcjonuje zaledwie od pół roku, obiekt zdążył już w znacznym stopniu przyczynić się do ożywienia ruchu turystycznego w mieście. Pierwsza w Polsce placówka w kompleksowy sposób prezentująca zagadnienie hutnictwa szkła i szklanej twórczości przyciąga przede wszystkim oryginalnym tematem i interaktywnym programem zwiedzania, w którym największa furorę robią warsztaty wydmuchiwania szkła.

W przyszły sezon Centrum chce wejść z nową ofertą dla turystów i od 17 grudnia realizuje projekt, dzięki któremu zainteresowanie obiektem ma być jeszcze większe. Stara prawda głosi, że stojąc w miejscu nieuchronnie zaczynamy się cofać. Tego na pewno nie chcemy, dlatego staramy się cały czas rozwijać - przyznaje Stefan Dziadosz, prezes placówki. Szykowana przez CDS atrakcja to trójwymiarowe graffiti zatytułowane "The UnderGlass". Powstaje ono w miejscu pełniącym dotychczas funkcję wyłącznie użytkową - w publicznej klatce schodów ruchomych łączących krośnieński Rynek z dolną częścią miasta. Pomieszczenie stanie się teraz dodatkową atrakcją obiektu.

Autorem pracy jest artysta i architekt Ryszard "Ryho" Paprocki, który jako jedna z bardzo nielicznych osób na świecie specjalizuje się w tej dziedzinie sztuki.

Paprocki ma już na koncie 2 słynne realizacje - na zaporze w Niedzicy oraz na Rynku Górnym w Wieliczce. Są to dwa jedyne takie malowidła w Polsce. Obydwa wykonane zostały w otwartym terenie. Krośnieńskie graffiti jako pierwsze zlokalizowane zostanie pod dachem. Przykłady Niedzicy i Wieliczki pokazują, że zainteresowanie tego typu pracami jest ogromne. Liczba osób, które zobaczyły iluzjonistycznie pomalowany fragment podłoża liczona jest zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku w setkach tysięcy. Ideą tego typu atrakcji jest to, że dają złudzenie głębi i niemal każdy odwiedzający chce sobie zrobić na nich zdjęcie, np. stojąc na krawędzi szczeliny skalnej lub skacząc w przepaść.

Mimo walorów sprzyjających "zabawie" na ich powierzchni oraz zaklasyfikowania jako "graffiti" prace te mają jednak charakter elitarny i są dziełami sztuki. To nie jest klasyczny street-art. Nie używam sprayów, a podczas malowania korzystam z technik stosowanych chociażby w renesansie, m.in. przez samego mistrza Leonardo Da Vinciego - opisuje charakter swojej twórczości Ryszard Paprocki.

Dużym atutem prac Paprockiego jest też to, że ich tematyka wpisuje się w charakter danego miejsca. Nie inaczej jest z malowidłem w Centrum Dziedzictwa Szkła. Wiadomo bowiem, że na powierzchni niemal 80 m2 przedstawione zostanie wnętrze pracowni hutniczej, z piecami do wytopu szkła czy formami szklanymi, utrzymanej w nieco baśniowej konwencji. Praca ma być gotowa w połowie lutego, jednak już teraz malowidło przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. Proces jego powstawania jest bowiem po raz pierwszy w Polsce całkowicie publiczny i można go oglądać na żywo w Krośnie oraz w Internecie (www.3d.miastoszkla.pl)

Ryszard "Ryho" Paprocki przy pracy nad trzecim w Polsce malowidłem 3D. Obraz już teraz budzi ciekawość, bowiem po raz pierwszy w Polsce powstaje na oczach widzów. Proces twórczy można oglądać na żywo w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie lub online. Graffiti ma być gotowe w połowie przyszłego miesiąca i stać się jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta.

O Centrum Dziedzictwa Szkła:
Centrum Dziedzictwa Szkła to pierwsza w Polsce placówka w interaktywny sposób prezentująca tematykę hutnictwa szkła i twórczości szklanej. Dzięki zdobyczom współczesnego muzealnictwa oraz nowoczesnym technikom, obiekt nie tylko opowiada o historii znanego od dziesięcioleci w Polsce i na świecie "krośnieńskiego szkła", ale także ją tworzy. Najważniejszymi atrakcjami Centrum są ekspozycje szkła użytkowego i artystycznego oraz prezentacje produkcji szkła odbywające się na oczach widzów, dzięki którym turyści poznają tajniki działania warsztatu hutniczego. Interakcję zapewnia możliwość czynnego uczestnictwa w procesie produkcyjnym poprzez warsztaty wydmuchiwania oraz obróbki i zdobienia szkła, przez co wizyta w obiekcie staje się prawdziwą przygodą.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com