TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2012-11-08 - Jak uwarzyć doskonałe piwo

Zgodność z celem, zero braków, zespół cech, które sÄ… w stanie zaspokoić danÄ… potrzebÄ™ - bez wzglÄ™du na to, jak zdefiniujemy jakość, chcielibyÅ›my, aby byÅ‚a ona jak najwyższa. Z okazji Åšwiatowego Dnia JakoÅ›ci Kompania Piwowarska przypomina, że zapewnienie staÅ‚ej, wysokiej jakoÅ›ci piwa jest dla niej priorytetem.

reklama


Światowy Dzień Jakości (ang. World Quality Day), obchodzony w tym roku 8 listopada, to stosunkowo nowe święto. Zainicjowały je w 1989 r. trzy międzynarodowe organizacje do spraw jakości wywodzące się z Europy, Stanów Zjednoczonych i Japonii. Celem obchodów jest m.in. promowanie wiedzy na temat jakości, podkreślanie jej znaczenia i potrzeby nieustannej kontroli. Bycie liderem branży piwowarskiej w Polsce zobowiązuje do tego, by oferować konsumentom produkty najwyższej jakości. Dlatego Kompania Piwowarska postanowiła przypomnieć o swoich kompetencjach w tej dziedzinie.

Uwarzenie doskonaÅ‚ego piwa nie jest możliwe bez pierwszorzÄ™dnych skÅ‚adników: wody, sÅ‚odu i chmielu. Woda wykorzystywana do produkcji zÅ‚ocistego trunku musi odpowiadać wysokim wymaganiom, co najmniej takim jak woda do picia, a na niektórych etapach - nawet wyższym. Kompania Piwowarska używa wody, która jest sterylna, wolna od obcych zapachów i smaków oraz pozbawiona tlenu. Nad jakoÅ›ciÄ… wody w KP czuwajÄ… laboratoria badajÄ…ce jej najważniejsze parametry. W każdym browarze zainstalowane sÄ… specjalne filtry i lampy UV, które monitorujÄ… skÅ‚ad wody i jej czystość mikrobiologicznÄ….

Kolejnym surowcem niezbędnym do produkcji piwa jest słód, czyli skiełkowane i wysuszone ziarno jęczmienia, które decyduje o barwie i pienistości chmielowego napoju. Browary KP nie dysponują własnymi słodowniami, lecz kupują gotowy towar - ale tylko od tych dostawców, których surowiec spełnia rygorystyczne wymagania firmy. Zanim słód trafi do warzelni, musi przejść wiele testów, za które odpowiada dział zarządzania jakością dostawcy w Pionie Technicznym.

I wreszcie chmiel, który nadaje piwu charakterystyczną goryczkę i aromat, ponadto z powodu właściwości antyseptycznych wpływa pozytywnie na jego trwałość. Kompania Piwowarska sukcesywnie zwiększa ilości chmielu nabywanego od polskich producentów. W ciągu kilku kolejnych lat ponad 90% całkowitego zapotrzebowania polskiej branży piwowarskiej będzie zaspokajane wyłącznie przez polski chmiel, który uważany jest za jeden z najlepszych na świecie - mówi Paweł Kwiatkowski, dyrektor ds. korporacyjnych w Kompanii Piwowarskiej. - Oprócz tego do produkcji specyficznych marek piwa, których receptura wymaga stosowania ściśle określonych odmian chmielu, wykorzystywane będą niewielkie ilości surowca od zagranicznych plantatorów.




Produkcja piwa to proces czasochÅ‚onny i zÅ‚ożony, dlatego nawet znakomite surowce nie wystarczÄ…, by zapewnić doskonaÅ‚Ä… jakość produktu. Równie ważna jest technologia i odpowiednie standardy, których speÅ‚nienie gwarantuje identyczne parametry każdej partii piwa. DziÄ™ki temu nasze ulubione piwo zawsze bÄ™dzie miaÅ‚o taki sam smak, aromat, barwÄ™ i stopieÅ„ nagazowania - nieważne, czy siÄ™gniemy po nie dzisiaj czy za rok, w Krakowie czy w GdaÅ„sku. WÅ‚aÅ›nie to Å›wiadczy o wysokiej jakoÅ›ci i wyróżnia duże browary, które sÄ… w stanie zapewnić powtarzalność w produkcji piwa.

Kompania Piwowarska niezmienne parametry swoich piw zawdziÄ™cza m.in. Systemowi ZarzÄ…dzania JakoÅ›ciÄ… QMS wg normy ISO 9001:2008 oraz Systemowi ZarzÄ…dzania BezpieczeÅ„stwem Å»ywnoÅ›ci FSMS wg normy ISO 22000:2005, które wchodzÄ… w skÅ‚ad Zintegrowanego Systemu ZarzÄ…dzania Ryzykiem (IRMS). Wspomniane systemy majÄ… ogromne znaczenie dla koÅ„cowego produktu. Pierwszy z nich kojarzony jest głównie z kontrolÄ… procesu produkcji i rozlewu oraz jakoÅ›ci piwa, wykonywanÄ… przez laboratoria w browarach KP. Jednak w rzeczywistoÅ›ci jego celem jest ciÄ…gÅ‚e dążenie do doskonaÅ‚oÅ›ci w każdym obszarze dziaÅ‚alnoÅ›ci. W ramach drugiego z systemów Kompania Piwowarska stosuje DobrÄ… PraktykÄ™ Wytwarzania (GMP), DobrÄ… PraktykÄ™ HigienicznÄ… (GHP) i DobrÄ… PraktykÄ™ Dystrybucji (GDP).

Każdy browar Kompanii Piwowarskiej dysponuje laboratorium produkcji, rozlewu i sensorycznym. Bada się w nich m.in. zawartość alkoholu, ekstraktu i dwutlenku węgla w piwie, ponadto barwę napoju, jego klarowność i lepkość, jednostki goryczy i trwałość piany. W laboratorium produkcji poddaje się analizie sam proces, półprodukt i produkt. Badanie produktu gotowego - zarówno piwa, jak i jego opakowania - odbywa się w laboratorium rozlewu.




Laboratorium sensoryczne jako jedyne nie bazuje na skomplikowanej aparaturze - polega bowiem na zmyśle wzroku, smaku, a przede wszystkim węchu wyszkolonych sensoryków - mówi Maja Drab, specjalistka ds. sensoryki w browarze w Poznaniu. - Codziennie w ramach panelu degustacyjnego wąchamy, smakujemy i oceniamy piwo, dostarczając cennych informacji o jego jakości.

Eksperci z Kompanii Piwowarskiej sÄ… wysoko cenieni za swoje umiejÄ™tnoÅ›ci. Wystarczy wspomnieć, że Joanna Wasilewska, specjalistka ds. sensoryki w browarze w BiaÅ‚ymstoku, dwa razy pod rzÄ…d (2008 i 2009 r.) zwyciężyÅ‚a w konkursie Degustator Roku, organizowanym przez SABMiller dla browarów wchodzÄ…cych w skÅ‚ad Grupy.

Na koniec warto podkreślić, że jakość piwa kupowanego w sklepie lub zamawianego w lokalu gastronomicznym zależy nie tylko od tego, w jaki sposób zostało ono wyprodukowane, ale także od warunków magazynowania, transportu, a nawet umiejętności barmana serwującego chmielowy napój. Kompania Piwowarska pragnie oferować konsumentom produkt najwyższej jakości, dlatego troszczy się o wszystkie etapy "życia" piwa.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com