TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Zakopiańskie kurorty pękają w szwach od klientów ze Wschodu. A to za sprawą prawosławnych i greckokatolickich Świąt Bożego Narodzenia, które wypadają dwa tygodnie później, niż u katolików.
reklama
Biorąc pod uwagę, iż wydarzenie jest cykliczne, porównując do zeszłego roku ten bije rekordy. Jak mówią właściciele obiektów około 90-proc. gości to turyści rosyjskojęzyczni, średnio lub bardzo zamożni, co ważne chętnie wydający pieniądze. Wybierają pensjonaty i hotele o wysokim standardzie. Mówią, że czują się tutaj jak w domu, ze względu na brak barier językowych, a hotelarze prześcigają się w atrakcjach jak sprawić by poczuli świąteczną atmosferę, kiedy u nas już dawno po.
Specjalną ofertą jest Wigilia zgodna ze wschodnią tradycją. Z uwagi na to, że w stolicy Tatr nie ma cerkwi prawosławnej, w zabytkowym Starym Kościółku przy ul. Kościeliskiej specjalnie dla turystów ze Wschodu odbędzie się nabożeństwo bożonarodzeniowe w obrządku prawosławnym.
Wielu uważa, że to zasługa polskiej dyplomacji na Wschodzie. Ponoć wydawanie wiz do kraju w tym roku odbyło się wyjątkowo sprawnie i bez zgrzytów, jak choćby dwa lata temu. Efektem rewelacyjny wynik ekonomiczny regionu.
W piątek w Święto Trzech Króli w Zakopanem odbywać się będzie dwudniowy Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży zatytułowany "Zimowa bajka w Tatrach". Wystąpią młodzi artyści z Rosji i Ukrainy oraz młodzież z południa. Do Zakopanego zawitają młodzi artyści m.in. z Moskwy, Sankt Petersburga, Smoleńska, Sewastopola, Archangielska i Jarosławia.
Jeśli zainteresowanie imprezą się sprawdzi, władze Zakopanego zapowiadają, że rozszerzą przyszłoroczną ofertę dla turystów ze Wschodu. Może wkrótce powstanie zakopiański festiwal piosenki rosyjskiej. Dzięki zainteresowaniu sąsiadów okres świąteczno-noworoczny pod Giewontem wydłużył się o kilkanaście dni.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami