TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2011-06-06 - Cieszyńskie "Mastne" po raz trzeci w Brackim Browarze Zamkowym

Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie ponownie uwarzył piwo "Mastne". Ten niezwykły trunek zadebiutował jako hołd na 1200-lecie Cieszyna - miasta, w którym w 1846 r. Habsburgowie wybudowali browar na wzgórzu nad Olzą. Dotychczasowa popularność cieszyńskiego specjału przerosła oczekiwania browarników, którzy z przyjemnością ugięli się pod naciskiem piwoszy domagających się kolejnej warki piwa "stela".

reklama


W tym roku wielbiciele cieszyńskich piw warzonych unikalną metodą otwartej fermentacji kolejny raz mogą zacierać ręce - 19 czerwca 2011 r. w Cieszynie z okazji Święta Trzech Braci ponownie będzie można napić się "Mastnego". Jego receptura i nazwa nawiązuje do piwowarskich tradycji 1200-letniego grodu. Pierwsza (100 000 butelek 0,5 l ) i druga partia (150 000 butelek 0,5 l) sprzedały się w całości. "Mastne" szybko bowiem zdobyło uznanie nie tylko mieszkańców dawnej stolicy Księstwa Cieszyńskiego. Po "Mastne" do Cieszyna przyjeżdżali piwosze z całej Polski. Cieszyńskie piwo można było także kupić w sklepach specjalistycznych w Katowicach, Krakowie czy Warszawie.

- Po dwóch pierwszych partiach wielu ludzi pytało nas nie "czy" ale "kiedy" znowu będą mogli się napić tego wyjątkowego piwa. W takich kwestiach łatwo dajemy się przekonać - mówi Janusz Konieczny, dyr. browaru, który wraz z głównym piwowarem Dominikiem Szczodrym i zespołem kilkunastu pracowników warzą piwo na zamkowym wzgórzu.

"Mastne" zostało już uwarzone i obecnie leżakuje w piwnicach Brackiego Browaru Zamkowego w temp. ok. 2-3 stopni C. Z uwarzonych 797 000 l, 624 000 "Mastnego" rozlane zostanie do 0,5 l butelek a 173 hl znajdzie się w 30 l kegach. Rozlew planowany jest między 9-11 czerwca. Już dziś właściciele pubów i restauracji zamówili ok. 100 000 l.

Premiera trzeciej partii "Mastnego" nastąpi w czasie Święta Trzech Braci w Cieszynie. Tego samego dnia Bracki Browar Zamkowy zostanie ponownie otwarty dla zwiedzających (bezpłatnie) a wszyscy, którzy przybędą na dziedziniec browaru na wzgórzu nad Olza wezmą udział w pikniku. Po premierze 19 czerwca w czasie Święta Trzech Braci piwo będzie można kupić w wybranych sklepach na terenie woj. śląskiego.

Wszystkie grupy zainteresowane zwiedzaniem powinny zgłaszać się telefonicznie (nr tel. (33) 8 516 402)). Zapisy przyjmowane są od 13 czerwca). Decyduje kolejność zgłoszeń. Bracki Browar Zamkowy zastrzega sobie prawo do odmowy zwiedzania lub wyznaczenia innego terminu.

Najstarsze znane źródła mówiące o piwie "Mastne" pochodzą z XVII w. (Mikołaj Henelius, Silesiografia - 1613r., Jakub Schickfuss, Nowo poszerzana kronika Śląska - 1625 r., Mateusz Merian, Topografia Czech, Moraw i Śląska, połowa XVII w.). "Mastne" to także pierwsza udokumentowana nazwa piwa z Cieszyna, wywodząca się od słowa "pełny", co podkreślało bogactwo jego składników. Takie jest również jubileuszowe piwo, w którego recepturze występują aż 4 słody: pilzneński, monachijski i karmelowy oraz pszeniczny. Również metoda górnej fermentacji bezpośrednio nawiązuje do historycznych receptur piw z Cieszyna. Dzięki niej - rzadko obecnie stosowanej w Polsce - piwo ma niespotykany bukiet zapachowy. W efekcie powstało wyjątkowe, opalizujące piwo o ciekawej bursztynowej barwie i jak zwykle w piwach z Brackiego Browaru Zamkowego - ze znakomitą pianą.

Sztandarowym produktem Brackiego Browaru Zamkowego jest piwo Brackie (styl piwny lager) i Żywiec Porter (styl piwny porter). W zeszłym roku, w browarze, na podstawie receptury zwycięskiego piwa Festiwalu Birofilia 2009 - uwarzono Brackiego Koźlaka Dubeltowego (styl piwny koźlak), a w tym roku w Cieszynie warzy się Grand Champion Festiwalu Birofilia 2010 - Belgijskie Pale Ale (styl piwny belgijskie Pale Ale), które do sprzedaży trafi w Mikołajki, 6 grudnia 2010 r. "Mastne" natomiast, to piwo w rzadko spotykanym w Polsce stylu Ale.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com