TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-09-16 - Gdzie były Katowice, kiedy Bóg rozdzielał urodę?- czyli co ciekawego jest do zwiedzenia w Katowicach

Anglik Alex Webber pisze humorystyczne przewodniki po europejskich miastach, a wydaje je w serii In Your Pocket. Ostatnio ukazała się kolejna książeczka - tym razem przewodnik po Katowicach.

reklama


Swoją opowieść o mieście zaczyna słowami: "Gdzie były Katowice, kiedy Bóg rozdzielał urodę?". Brytyjczyk kilka razy powtarza, że miasto nie jest piękne, ale na koniec dodaje, że na pewno może zafascynować turystę. Webber odkrywa w Katowicach duże pokłady humoru. Opisując Spodek, zaznacza, że Katowice to jedyne miasto, gdzie zostawili coś po sobie Marsjanie. Z dużą sympatią opisuje też muzeum kanalizacji, Rynek, w którym próżno szukać Rynku, a także liczne ślady jakby wciąż trwającego komunizmu, które obecne są w pejzażu miasta. Brytyjski turysta, który opisuje Katowice, lubi tropić nonsensy, znajduje je w polskim mieście, co sprawia, że zaczyna mu się ono podobać. Na koniec pisze: "Jeśli chcesz odkryć kompletnie szalony, nieodkryty i niewytłumaczalny zakątek Polski, trafiłeś idealnie".

Mieszkańcy Katowic uznali ten opis za bardzo trafny. Marcin Stańczyk z wydziału promocji i informacji urzędu miasta wyznał - Takie jest właśnie nasze miasto, na pierwszy rzut oka nie zachwyca, ale potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć. Przyznaje on, że przewodnik cieszy się dużym zainteresowaniem wśród brytyjskich turystów. Tak samo jak samo miasto.

Wydawnictwo In Your Pocket wydaje przewodniki od 1992 roku. Dotychczas ukazały się publikacje dotyczące 60 miast w 18 europejskich krajach, między innymi w Niemczech, Rosji, Chorwacji i Bułgarii.

Podobny ironiczny opis, też autorstwa Aleksa Webbera, znajduje się między innymi w przewodniku po Warszawie. W mieście tym, według Anglika, cały czas czuć wojnę, a dowodem na to jest Dworzec Centralny, który przypomina na pierwszy rzut oka bunkier.

O Bydgoszczy, Webber pisze: "Ta nazwa bardziej kojarzy się z nieudanym hasłem w krzyżówce niż z celem turystycznej wycieczki".

Do Gdańska autor radzi przyjechać porą letnią, ponieważ wówczas noce są dłuższe, a spódniczki kobiet krótsze. Z podobnego punktu widzenia opisał też wrocławskie kluby. Webber chwali też Poznań, ale przyznaje, że łazienki w niektórych restauracjach przypominają bułgarskie więzienia.

Webber w podobny sposób opisał już w sumie 18 polskich miast. Z pewnością przewodniki Webbera niejednego brytyjskiego turystę zachęciły do przyjechania do Polski.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com