TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-08-22 - Problemy niepełnosprawnych podczas wakacji

- Moje problemy zaczynają się, nim wyjdę z domu, mieszkam na I piętrze i by dostać się na dwór, muszę pokonać wąskie, strome schody - oświadczył Adam Litwinowicz z Olsztyna, który porusza się na wózku.

reklama


W Polsce niepełnosprawni odpoczywają przede wszystkim na turnusach rehabilitacyjnych, gdyż wynika to z niskich dochodów inwalidów oraz małej liczby ośrodków całkowicie dostosowanych do ich potrzeb. Często obiekty przyjazne dla wózkowiczów, nie są w pełni dostosowane do potrzeb osób sprawnych inaczej. Zdarza się, że do w pełni dostosowanego pokoju prowadzi parę schodków, bądź restauracja jest na poddaszu czy w piwnicy, a obiekt nie ma windy! Wprawdzie niepełnosprawni co roku starają się o dofinansowanie z PFRON-u na letni wypoczynek, jednak nie każdy je dostaje, ze względu na dużą liczbę chętnych. Pozatym do sprawdzonych ośrodków jeździ dużo ludzi i w dodatku często te same osoby!

Wymarzony prywatny wyjazd, stanowi również duży problem dla osób niepełnosprawnych. Główną przeszkodą okazują się, niedostosowane środki transportu. Najlepszym środkiem komunikacji, jest samochód, niestety na trasie trzeba szukać stacji paliwowych z dostosowanymi toaletami. Idealnym rozwiązaniem mogły by się okazać firmy przewozowe dla osób niepełnosprawnych, jednak obecnie jest ich za mało i są bardzo drogie (szczególnie przy dłuższych przejazdach). Poza tym znalezienie pomocników do podróży (przy karmieniu czy toalecie), jest dużym problemem. - Ja, nawet przy w miarę samodzielnej podróży, potrzebuję zawsze dwóch silniejszych chłopaków do pomocy przy wsiadaniu i wysiadaniu do autokaru - wyjaśnił Adam Litwinowicz. Najtrudniej jest jednak niepełnosprawnym podróżować koleją! Dworzec kolejowy to istny tor przeszkód - schody, stopnie... Ponadto należy poprosić w informacji, aby chorego przeprowadzono przez przejście służbowe na odpowiedni peron i do pociągu. W pociągu natomiast, często wózek można jedynie ulokować koło ubikacji! O wiele lepiej podróżuje się samolotem, gdyż na lotnisku i w czasie podróży -przydzielany jest opiekun. Jednak podczas rejsu, trzeba czuwać nad pęcherzem, ponieważ wózek znajduje się w luku bagażowego.

- Marzy mi się, by w Polsce było jak Skandynawii czy Nowej Zelandii gdzie niemal wszystkie ośrodki wypoczynkowe są dostosowane dla niepełnosprawnych gości, a nawet przygotowane do uprawiania przez nich sportów wodnych czy wspinaczki skałkowej - oznajmił Adam.




Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com