TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
W tym roku na mocy decyzji Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomira Nowaka, Polska kandyduje do Rady ICAO, organizacji lotniczej na świecie.
reklama
24 września br. rozpoczęła się dwutygodniowa, 38 Sesja Zgromadzenia Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization, ICAO) w Montrealu. Delegacji polskiej przewodniczy Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Pan Piotr Ołowski, który podczas Zgromadzenia przedstawi m.in. stanowisko krajów Unii Europejskiej i ECAC w sprawach ekonomicznych. Podczas sesji zostanie wybrane wąskie grono 36 spośród 191 państw członkowskich do kierowania pracami ICAO na najbliższe 3 lata. W przypadku wygranej byłoby to historycznie pierwsze członkostwo Polski w Radzie ICAO.
Wybór do organu wykonawczego tak prestiżowej organizacji to docenienie przez cały świat naszych zasług dla lotnictwa cywilnego i jednocześnie szansa na lepsze reprezentowanie polskich interesów na rynku światowym. Kandydatką Polski na Stałego Przedstawiciela w Radzie jest dr Małgorzata Polkowska, ekspert prawa lotniczego i wykładowca akademicki, związana z ULC od 11 lat.
ICAO jest wyspecjalizowaną agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), odpowiedzialną przede wszystkim za opracowywanie i wdrażanie międzynarodowych przepisów regulujących bezpieczeństwo ruchu lotniczego i ekonomię transportu lotniczego.
W praktyce najważniejszymi elementami jej działalności jest ustanawianie międzynarodowych norm i zalecanych metod postępowania w zakresie bezpieczeństwa, ochrony, ułatwień i ochrony środowiska w lotnictwie cywilnym, opracowywanie poradników i wskazówek odnośnie ekonomiki transportu lotniczego, promowanie liberalizacji rynku międzynarodowego transportu lotniczego, realizowanie projektów pomocy technicznej na zlecenie państw członkowskich oraz kontrola przestrzegania międzynarodowych norm i zalecanych metod postępowania w formie audytów nadzoru nad bezpieczeństwem i ochroną lotnictwa cywilnego w państwach członkowskich.
Polska od 2009 roku jest członkiem Central European Rotation Group (CERG). W jej skład wchodzą oprócz Polski: Bułgaria, Czechy, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry oraz starająca się o członkostwo Grecja. Państwa te kandydują rotacyjnie w kolejnych wyborach do Rady ICAO na mocy Porozumienia o współpracy i reprezentacji. Po wrześniowych wyborach, niezależnie od ich wyniku nasz kraj obejmie przewodnictwo w grupie na następne trzy lata.
Obecność Polski w Radzie ICAO daje możliwość skuteczniejszego reprezentowania polskich interesów, a zatem i naszych operatorów na rynku światowym, to także okazja do umocnienia wizerunku Polski, jako liczącego się, kompetentnego partnera. Obecność w najwyższych władzach ICAO daje również dodatkową korzyść, jaką jest znacznie lepsze zorientowanie się w trendach rozwojowych światowej polityki w zakresie transportu lotniczego, pozwalając szybciej dopasowywać do niej nasze własne plany.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami