TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2014-04-14 - Mniej Polaków wyjedzie na majówkę?

Choć Polscy turyÅ›ci mniej chÄ™tnie niż w ubiegÅ‚ym roku planujÄ… weekend z biurami podróży, za tegoroczny wyjazd pÅ‚acÄ… o 4,4% wiÄ™cej. Åšredni koszt wypoczynku, wedÅ‚ug danych Travelplanet.pl to 2 400 zÅ‚otych.

reklama


"Mniejsze zainteresowanie majówką to jednak nie rynkowy odwrót. W ubiegłym roku dwa dni wolne wypadały w dni powszednie, teraz 3 maja wypada w sobotę, a to zawsze wpływa na ruch turystyczny w tym czasie" - komentuje Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i commerce w Travelplanet.pl.

Najchętniej wybierane kierunki nie zmieniają się w porównaniu do poprzedniej majówki - Polacy chcą odpocząć przede wszystkim w Grecji (23,2%), Egipcie (22,5%), Turcji (19,8%) i Hiszpanii (9,1%). Tradycyjnie już dużym zainteresowaniem cieszą się także wycieczki do Francji (głównie do Paryża).





Źródło: Majówka 2014: W poszukiwaniu lata. Raport Expander Advisors i Travelplanet.pl

Wyraźnie większą popularnością cieszą się egzotyczne wyprawy. Obecnie wyjazdy na Mauritius, Seszele, Kubę, do Peru czy Chin, zaplanowało rekordowo dużo turystów w porównaniu do kilku ostatnich długich majowych weekendów.

"Trend do fundowania sobie egzotycznych wyjazdów obserwujemy od jakiegoś czasu. Nie jest to wielki odsetek turystów, ale systematycznie zwiększa się. To naszym zdaniem rodzaj nagród, jakie sprawiają sobie zamożni klienci" - podkreśla Damasiewicz.

Wiosenny wypoczynek na Mauritiusie czy Seszelach jest jednak dużo droższy od wyjazdów do basenu Morza Śródziemnego czy Egiptu. Średnia cena takiego wyjazdu to 8350 zł za osobę. Choć na pierwszy rzut oka wydawać się może, że cena o prawie 250% wyższa powinna odstraszać potencjalnych podróżników, z finansowego punktu widzenia taki stan rzeczy nikogo nie dziwi. Jak wynika bowiem z najnowszych doniesień Głównego Urzędu Statystycznego, rośnie zaplecze finansowe Polaków. W 2012 roku przeciętny ekwiwalentny dochód do dyspozycji netto wyniósł
24 321 zÅ‚ i byÅ‚ wyższy o 4,7% niż w roku poprzednim.

RosnÄ… nasze roczne dochody. Z tego powodu jesteÅ›my skÅ‚onni przeznaczyć ich część na wyjazdy, zarówno te wakacyjne jak i majówkowe. Co ciekawe, najwyższy przeciÄ™tny roczny dochód netto do dyspozycji, 28 904 zÅ‚, odnotowujÄ… gospodarstwa domowe skÅ‚adajÄ…ce siÄ™ z ludzi pracujÄ…cych na wÅ‚asny rachunek. Można wiÄ™c przypuszczać, że to wÅ‚aÅ›nie te osoby bÄ™dÄ… najbardziej skÅ‚onne do nagradzania swojej ciężkiej pracy majówkÄ… na Mauritiusie czy Seszelach - komentuje JarosÅ‚aw Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Jak prognozują eksperci, na "egzotyczną majówkę" z roku na rok wyjeżdżać będzie coraz więcej rodaków. "W tym i kilku kolejnych latach nasza gospodarka będzie w dobrej formie. W rezultacie istnieje spora szansa na to, że nasze pensje będą rosły szybciej niż dotychczas. Poprawi się również sytuacja na rynku pracy. Spadnie bezrobocie, a więc zaczniemy czuć się bezpieczniej w zakresie finansowym. To będzie z pewnością czynnikiem sprzyjającym wydawaniu więcej na konsumpcję, w tym m.in. wypoczynek" - dodaje Sadowski.

To dobra informacja - nie tylko dla biur turystycznych i ubezpieczycieli, ale także dla konsumentów, którzy w przyszłości będą otrzymywać lepiej dopasowane do nich oferty. Expander sprawdził, jak wygląda oferta kart płatniczych skierowana do wyjeżdżających za granicę. Porównania dokonaliśmy na podstawie tego, ile kosztuje klienta przewalutowanie transakcji dokonanych w różnych walutach.

Zdaniem analityków Travelplanet.pl tegoroczna majówka polaryzuje zwyczaje wyjazdowe Polaków. Najzamożniejsi turyści nie rezygnują z wysokiego standardu i wybierają hotele 5-gwiazdkowe. Natomiast ci, którzy dotychczas jeździli do hotelu 4-gwiazdkowych, wyraźnie zmienili preferencje, wybierając miejsca pobytu o niższym standardzie.





Podobne zjawisko występuje wśród klientów, którzy jeździli do hoteli 1-2 gwiazdkowych, popularność tych obiektów również zmniejszyła się. Mimo to odsetek turystów wybierających hotele najniższej kategorii i nieskategoryzowane wciąż oscyluje wokół 8%, a tych jeżdżących do hoteli 3-4-gwiazdkowych wynosi ok. 57%.

Długi weekend to także odpoczynek w wydaniu All Inclusive. W dalszym ciągu siedmiu na dziesięciu polskich turystów wybiera na taką formę posiłków. Taki sam odsetek wypoczywa w hotelach 4- i 5- gwiazdkowych. Mocno wzrosła popularność wypoczynku z wykupionymi śniadaniami i obiadokolacjami, za to radykalnie spadła gotowość do jadania "na mieście", czyli wypoczywanie w obiektach z wykupionymi śniadaniami.

"Turyści dochodzą do wniosku, że w ogólnym rozrachunku wypoczynek BB okaże się droższy od pozornie kosztowniejszej oferty z obiadokolacjami, a nawet z napojami i drinkami w cenie, zwłaszcza jeśli podczas majówki nie planujemy ograniczania takich wydatków. Standard hotelu może być niższy, bo turyści wychodzą z założenia, że i tak cały dzień spędzają poza pokojem hotelowym. Jednak wykupywanie ofert All Inc. i HB wynika nie z rozpasania, lecz właśnie z oszczędności" - stwierdza Radosław Damasiewicz.

Nieplanowane wydatki to zmora niejednego podróżnika. Pomimo starannych przygotować nie zawsze można się przed nimi uchronić. Wiele możliwości, a co za tym idzie i kosztów, pojawia się bowiem dopiero po przyjeździe na miejsce. "Polacy stają się świadomymi konsumentami. Porównują koszty poszczególnych ofert i znajdują najbardziej korzystne propozycje. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Obce destynacje oferują liczne atrakcje, o których dowiadujemy się często dopiero po przyjeździe. Spontaniczne wydatki, jak te na nieznane przysmaki, krajoznawcze wycieczki czy pamiątki, potrafią wypełnić nawet kilkadziesiąt procent kosztów wyjazdu. Wyjeżdżając, warto więc zaopatrzyć się w niskooprocentowany limit w koncie, który pomoże cieszyć się z pobytu, nie martwiąc o konsekwencje dodatkowych wydatków" - komentuje Jarosław Sadowski.

Z majówkowym raportem Travelplanet.pl i Expander Advisors można zapoznać się poniżej.


Możesz także pobrać plik: turinfo_20140414_maj_wka_2014__w_poszukiwaniu_lata_raport_expander_advisors_i_travelplanet.pl__2_4.pdf



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com