TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-09-15 - Polscy turyści są eleganccy, dają napiwki i znają języki obce?

W ostatnim czasie zmienił się wizerunek polskiego turysty. Obecnie Polacy nie jeżdżą już na urlop ze swoimi konserwami, a wracają do domu z hotelowymi ręcznikami. Teraz turyści z Polski są eleganccy, dają napiwki i coraz lepiej znają języki obce - pisze Dziennik.

reklama


Marcin Duma, właściciel agencji PR z Warszawy zaznacza że w 2002 roku widok polskiej rodziny na Krecie, która jadła kanapki z pasztetem podlaskim nad hotelowym basenem budził zażenowanie, ale nie był czymś niezwykłym. Wówczas Polacy na zagraniczne wakacje wyjeżdżali z konserwami, kiełbasą krakowską suchą i kabanosami. Wynikało to nie tylko z oszczędności, ale też braku zaufania do innej kuchni. Daniel Lubaszka, dyrektor marketingu w Kopernik Travel tłumaczy - Kilka lat temu Polacy nie byli po prostu skłonni do eksperymentów kulinarnych, a krewetki nazywali robakami. Nikt nawet tego nie ruszył, woleli znane i sprawdzone produkty.

Beata Pawlikowska uważa, że pomimo dużych zaległości w podróżowaniu, Polacy mogą śmiało porównywać się z Francuzami i Niemcami. Według niej w ostatniej dekadzie polscy turyści stali się pewniejsi siebie, lepiej posługują się językami obcymi, mają większą wiedzę o kraju, do którego jadą. Zaznacza - Wyjazd zagraniczny służy Polakom do tego, aby znacznie więcej przeżyć i zasmakować egzotyki.

Według autorów raportu Discovery Networks Emea idealne wakacje Polaków to wakacje hybrydowe, podczas których mogą nie tylko zrelaksować się na plaży, ale również uprawiać sport, zwiedzać i poznawać miejscową kulturę. Magdalena Krzywosińska z portalu Wakacje.pl przyznała, że polski turysta jest coraz bardziej wymagający. Dodała - Rośnie popularność ofert obudowanych atrakcjami towarzyszącymi i coraz częściej chcemy zapewnić sobie wysoki standard pobytu. Polacy nie nastawiają się już wyłącznie na oferty last minute, ale planują urlop z dużym wyprzedzeniem.

Polacy przestali też wywozić z hoteli ręczniki i szlafroki. Egipski rezydent biura podróży Alfa Star wyznał - Kradzieże są rzadkością. W niektórych hotelach obsługa sprawdza walizki Rosjan przed odlotem. O takich praktykach w przypadku Polaków nie słyszałem. Obecnie Polacy dobrze się ubierają, chętnie dają napiwki i trudno ich rozpoznać wśród innych nacji. Pawlikowska potwierdza - Wprawdzie na deptakach w zagranicznych kurortach zdarzają się panowie w białych skarpetkach i sandałach, ale są elegancko ubrani i obowiązkowo noszą słomkowy kapelusz, co bardzo upodabnia ich do Niemców.

Jednak Polacy cały czas nakładają sobie spore ilości jedzenia na talerz przy hotelowym szwedzkim stole. Dorota Korab, bankowiec z Gdyni wyznaje - Sama się na tym łapię i jest mi wstyd, gdy patrzę na talerz Anglika, na którym leży pięć razy mniej niż na moim. Na szczęście po kilku dniach ten syndrom nowości mija.

Hotelowi rezydenci potwierdzają też, że kultura picia Polaków się poprawia. - Awantury po alkoholu są naprawdę sporadyczne. W pijaństwie znacznie przewyższają was Rosjanie. Beata Pawlikowska dodaje - Nie mamy żadnego powodu do wstydu i kompleksów. Jesteśmy na wakacjach naprawdę fajnymi ludźmi.

Polacy najczęściej jeżdżą na wakacje w lipcu. Egipt i Turcja to kraje najchętniej odwiedzane przez polskich turystów. O 80% w porównaniu n ubiegłym rokiem wzrosła popularność Wysp Kanaryjskich. 60% wyjeżdżających z granicę turystów zatrzymuje się w hotelach 4 i 5-cio gwiazdkowych.

Polska, dwuosobowa rodzina na rezerwację zagranicznego wyjazdu wydaje średnio 5 tys. zł.

W pierwszym kwartale tego roku 10,7 mln Polaków wyjechało za granicę, czyli o 2% więcej niż w roku ubiegłym.



Źródło: Dziennik

Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com