TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Profil polskiego pasażera linii lotniczych bardzo zmienił się w ciągu ostatnich kilku lat. Polacy coraz chętniej wyjeżdżają za granicę. Głównymi celami podróży są wyjazdy do pracy oraz turystyka. Kiedyś jeździli głównie autobusami, obecnie wybierają przelot samolotem, najchętniej korzystając z oferty tanich linii lotniczych. Z opowiadań pilotów i personelu pokładowego można wywnioskować, że nie wszyscy są zaznajomieni z zasadami dobrego wychowania.
reklama
Obraz polskich pasażerów wyłaniający się z tych opowieści jest ponury. Korzystający z pracowniczych czarterów przedstawiani są, zapewne nie bezpodstawnie jako pijana hołota, zagrażająca bezpieczeństwu lotu.
Pragnący zachować anonimowość pilot jednej z linii lotniczych opowiada o bitwie na pięści, jaka odbyła się między pijanymi Polakami w trakcie lotu czarterowego z Norwegii.
Jeszcze w 2010 roku w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego oficjalnie zgłoszono trzy zdarzenia, które zakończyły się wyrzuceniem pasażera z pokładu. Rok później było ich już 4 razy więcej. Zdaniem pilotów jest to liczba zaniżona, ponieważ zarówno liniom, jak i obsłudze lotnisk nie opłaca się zadzierać z pasażerami, których z roku na rok przybywa.
Niestety karygodne zachowanie nie jest domeną tylko polskich gastarbeiterów. Kilka lat temu za sprawą karczemnej awantury w samolocie Lufthansy, z pokładu siłą wyprowadzono jednego z prominentnych polskich polityków, dla którego owo zajście okazało się gwoździem do politycznej trumny.
W lotniskowych annałach zapisała się historia polonijnego biznesmena, który lecąc z Chicago do Warszawy pobił pilota i rzucił się na pasażerów. Powodem jego furii było odmówienie miejsca w klasie biznes dla jego nastoletniego syna, który miał wykupiony bilet w klasie turystycznej.
Piloci powtarzają, że dzięki znacznemu obniżeniu cen biletów lotniczych, zmienił się profil pasażerów. Kiedyś latali dobrze sytuowani, w większości kulturalni ludzie, którym raczej nie przychodziło do głowy wszczynanie burd na wysokości 10 kilometrów nad ziemią. Obecnie coraz powszechniej samolotami podróżuje, jak to określił jeden z pilotów bydło z końca autobusu.
Turyści też nie należą do świętych i potrafią zachowywać się nieodpowiednio. Przed rokiem na lotnisku w Bydgoszczy z samolotu czarterowego lecącego z Hurghady został wyniesiony przez kolegów nietrzeźwy pasażer, który po odzyskaniu przytomności zaatakował pozostałych turystów.
We wrześniu 2012 roku, na pokładzie samolotu lecącego z Aten do Warszawy linia lotnicza zrobiła promocję alkoholu. Nie można było spożywać go na pokładzie, ale części pasażerów zakaz nie przeszkadzał, gdyż w krótkim czasie ubzdryngolili się kompletnie. Ministerstwo transportu planuje dać kapitanom możliwość całkowitego wstrzymania sprzedaży alkoholu, jeśli zauważą, iż pasażerowie mogą sprawiać problemy.
Wśród dziesiątek tysięcy podróżujących samolotem Polaków, ci którzy zachowują się w skandaliczny sposób to wciąż nieznaczny procent, jednakże bardzo widoczny i rzutujący na opinię w świecie o naszych rodakach. W świetle powyższych opinii ostatni komunikat wydany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych dotyczący zachowania Polaków w samolotach Qatar Airways wydaje się być w pełni uzasadniony.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami