TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2012-05-23 - UOKiK bierze pod lupę przedsiębiorców

UOKiK w ostatnim czasie intensywnie kontroluje nie tylko biura podróży. Od początku roku Urząd wykrył 183 niedozwolone praktyki w 32 firmach transportowych - z branży samochodowej, kolejowej oraz lotniczej.

reklama


Przed Mistrzostwami Euro urzędnicy postanowili zweryfikować funkcjonowanie branży transportowej. W okresie od stycznia do maja 2012, kontrole przeprowadziły trzy delegatury UOKiK: w Lublinie, Poznaniu i Bydgoszczy. Pod lupę wzięto 32 przedsiębiorców, w tym 4 przewoźników lotniczych, 8 kolejowych oraz 20 firm zajmujących się wynajmem samochodów.

- Sprawdziliśmy 69 różnego rodzaju wzorców: regulaminów, umów, informacji na stronach internetowych, materiałów reklamowych, ofert specjalnych na Euro 2012. Zakwestionowaliśmy 183 postanowienia. Najczęściej były to klauzule, na podstawie których przedsiębiorcy zwalniają się z odpowiedzialności np. za uszkodzony bagaż lub wynajęty samochód oraz za ograniczenia w ruchu pociągów" - poinformowała prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel - Natomiast w przypadku firm zajmujących się wypożyczaniem samochodów zakwestionowano 128 klauzul, aż u 18 z 20 sprawdzonych.

Urzędnicy skontrolowali również przewoźników lotniczych. Na ich liście znalazł się LOT, Eurolot, OLT Express, SprintAir. U wszystkich poddanych kontroli zakwestionowano 21 klauzul.

- Wątpliwości wzbudziły postanowienia, w których m.in. linie lotnicze uzależniały odpowiedzialność za uszkodzenie bagażu od zgłoszenia tego faktu obsłudze na pokładzie samolotu (bagaż podręczny) lub natychmiastowego wypełnienia na lotnisku specjalnego formularza (bagaż rejestrowany), czy zgłoszenia uszkodzenia po wylądowaniu. W przeciwnym wypadku pasażer tracił możliwość dochodzenia swoich praw. - powiedziała Krasnodębska-Tomkiel.

W przypadku połączeń kolejowych zakwestionowano łącznie 34 klauzule. Urzędnicy przebadali: PKP Intercity w Warszawie, Przewozy Regionalne w Warszawie, PKP Szybką Kolej Miejską w Trójmieście w Gdyni, Szybką Kolej Miejską w Warszawie, Koleje Mazowieckie w Warszawie, Koleje Wielkopolskie w Poznaniu, Koleje Dolnośląskie w Legnicy, Warszawską Kolej Dojazdową w Grodzisku Mazowieckim. Według UOKiK zastrzeżenia budzą klauzule, które wyłączają odpowiedzialność w przypadku wystąpienia ograniczenia ruchu pociągów, bądź ewentualnych opóźnień, z powodu bliżej niesprecyzowanych okoliczności.

Wszyscy przedsiębiorcy, których dokumenty budzą zastrzeżenia, zostali wezwani przez UOKiK do zmiany klauzul.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com