TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2013-03-19 - Na czym zarabiają lotniska?

Kilka dni temu lubelskie lotnisko informowało o obsłużeniu ponad 31 tysięcy pasażerów. Z portu korzysta Wizz Air i Ryanair, a w lecie będą obsługiwane lotnicze czartery.

reklama


Jest jeszcze za wcześnie na poznanie danych finansowych lotniska. Mimo to portal Pasażer.com przygotował raport o tym jak lotniska zarabiają na pasażerach. Otóż lotniska pobierają od przewoźników opłatę za lądowanie i opłatę pasażerską. Nie są to oczywiście jedyne dochody portów. Zarabiają one jeszcze na wynajmowaniu pomieszczeń pod sklepy, punkty gastronomiczne, parkingach, i sprzedaży paliwa lotniczego.

Według raportu, jeśli samolot jest wypełniony w 80 procentach, to przewoźnik za skorzystanie z polskiego lotniska płaci około 54 złotych od pasażera. Każde z lotnisk ma inne stawki. Dla przykładu w Lublinie jest to 52,50 za pasażera Airbusa i 51,83 za pasażera Boeinga. Często porty lotnicze udzielają różnych zniżek. Obniżki na polskich lotniskach wynoszą od 30 do 50 procent. Według raportu najwyższych rabatów udziela lotnisko w Lublinie, które udziela nawet 95 procentowych zniżek. To oznacza, że lotnisko dostaje 3 złote od pasażera.

Niektóre lotniska wręcz dopłacają do tego by jak najwięcej samolotów lądowało w ich portach. Dopłaty te, często polegają na wykupowaniu miejsc reklamowych na pokładach samolotów.

Lotnisko w Łodzi dopłaca do otwierania nowych tras. Przy odpowiedniej częstotliwości lotów przewoźnik może dostać od łódzkiego portu nawet 3 tysiące złotych za lądowanie.

Żonglowanie zniżkami, dopłacanie do lotów jest bronią dwusieczną, z jednej strony przyciąga więcej przewoźników i powoduje otwieranie większej ilości kursów. Z drugiej strony jednak zmniejsza dochody, a czasem generuje straty finansowe lotnisk.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com