TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-06-16 - Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, czyli jak skutecznie odzyskać pieniądze wpłacone za urlop!

Obecnie biura podróży proponują wykupienie za ich pośrednictwem ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu wakacyjnego. W nagłych przypadkach losowych, kiedy musimy zrezygnować z wykupionej wycieczki lub wczasów, stratę wpłaconych wcześniej pieniędzy częściowo może zrekompensować ubezpieczenie.

reklama


Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu nie jest obowiązkowe, ale biuro podróży ma obowiązek zaproponować je klientowi. Decyzja o jego wyborze należy jednak do klienta. Ubezpieczenie pozwala odzyskać część poniesionych już kosztów, w przypadku gdy trzeba zrezygnować z usług biura podróży jeszcze przed wyjazdem albo przerwać pobyt i wracać do kraju.

Dzięki temu ubezpieczeniu, gdy biuro podróży zgodnie z umową potrąci klientowi część lub całość kwoty wpłaconej na wyjazd, może on liczyć na częściowe ich odzyskanie od ubezpieczyciela. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie nie obejmuje wszystkich sytuacji, w których rezygnujemy z wyjazdu.

W warunkach ubezpieczenia oferowanego przez firmę Signal Iduna PTU SA, która współpracuje z większością dużych biur podróży, znajdziemy listę zdarzeń, po których ubezpieczyciel zwraca koszty rezygnacji. Na liście znalazły się między innymi: nieszczęśliwy wypadek, przedwczesny poród oraz nagłe zachorowanie uniemożliwiające uczestnictwo w wyjeździe. Jeżeli takie zdarzenie dotyczy osoby bliskiej, zwrot kosztów rezygnacji przysługuje tylko wtedy, gdy konieczna jest stała opieka ubezpieczonego nad tą osobą.

Natomiast Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń SA zastrzega, że ubezpieczenie obejmuje nagłą chorobę, tylko wtedy gdy wymaga ona co najmniej siedmiodniowego leczenia w szpitalu lub czternastodniowego leczenia ambulatoryjnego.

Ubezpieczalnie wyraźnie zastrzegają, że ubezpieczenie nie obejmuje szkód powstałych w wyniku chorób przewlekłych ubezpieczonego lub osoby bliskiej stwierdzonej przed zawarciem umowy ubezpieczenia, ani przestępstwa popełnionego przez ubezpieczonego, picia alkoholu lub zażywania narkotyków, a także wypadków spowodowanych po alkoholu lub narkotykach.

Z polisy nie będzie można też skorzystać, gdy znajdziemy inną, ciekawszą lub tańszą ofertę wyjazdu i chcemy skorzystać z usług innego biura.

Należy też uważnie zapoznać się z definicjami zawartymi w umowie. Signal Iduna uważa poród przedwczesny za taki, który nastąpił nie później niż w trzydziestym drugim tygodniu ciąży. Natomiast za osobę bliską nie uważa zięcia i dziadka, w przeciwieństwie do PTU.

Warto też przeczytać warunki wypłaty ubezpieczenia. Signal Iduna zastrzega w nich, że klient powinien dołożyć wszelkich starań, aby zminimalizować swoje straty. Wymaga się od klienta, aby jak najszybciej zawiadomił biuro podróży o rezygnacji z wyjazdu oraz złożył mu wszystkie wymagane dokumenty. Jeżeli klient umyślnie lub z niedbalstwa nie spełni tego warunku albo jego zaniechanie zwiększy szkodę, to ubezpieczyciel ma prawo odmówić mu wypłaty odszkodowania lub je zmniejszyć. Podobne wymagania ma PTU. Dlatego od szybkości działania ubezpieczonego często zależy, czy dostanie wypłatę. Trzeba o tym pamiętać, pomimo rodzinnej tragedii, wypadku, choroby, czy włamania.

Należy też pamiętać, że nie zawsze kwota odszkodowania, którą otrzymamy od ubezpieczyciela, zrekompensuje nam całą stratę.

Signal Iduna zastrzega, że jeżeli zrezygnujemy z wyjazdu w dniu jego rozpoczęcia, możemy odzyskać maksymalnie 75% ceny imprezy. Natomiast PTU obiecuje, że wypłaca 100% potrącenia dokonanego przez biuro podróży lub przewoźnika.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com