TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
W poniedziałek, 1 grudnia w europejskich księgarniach dostępne będą nowe wydania Czerwonego Przewodnika Michelin - San Francisco i Nowy Jork. W sumie w przewodnikach znajdują się opisy ponad 1000 restauracji, w tym 135 nowych lokali. Przewodniki zostały wydane w języku angielskim. Będą kosztowały 14,5 euro, czyli około 50 złotych.
reklama
Ewa Konopka, rzecznik prasowy Michelin Polska zaznaczyła, że przewodniki przeznaczone są dla osób, które często podróżują służbowo i dla turystów, którzy odwiedzają największe miasta świata. Dzięki publikacjom wiadomo gdzie można zjeść i przenocować, ale także dokąd zaprosić klienta.
Opisy polskich restauracji znajdują się w przewodniku "Main Cities of Europe 2008". Jego najnowsza edycja ukazała się w marcu tego roku. Warszawskie lokale ukazały się już w edycji z 1997 roku, natomiast krakowskie w najnowszej z 2008 roku.
Dzięki surowym kryteriom oceny przewodniki Michelin uznawane są za międzynarodowy wyznacznik wyśmienitej kuchni. Wybór publikowanych obiektów prowadzony jest przez anonimowych i całkowicie niezależnych inspektorów Michelin. Zachowują się oni jak zwykli klienci. Natomiast, gdy dla pełnej oceny niezbędna jest szczegółowa inspekcja inspektorzy najpierw dokonują anonimowej kontroli, opłacają rachunek, a później zwracają się z prośbą o zgodę na szczegółowe badania.
W przypadku restauracji oceniane są:
- jakość oferowanych dań,
- smak,
- sposób podania,
- styl kuchni,
- stosunek jakości do ceny,
- stały poziom lokalu.
Jedna gwiazdka świadczy, ze lokal to bardzo dobra restauracja w swojej kategorii. Dwie gwiazdki oznaczają rewelacyjną kuchnię, którą warto odwiedzić. Natomiast trzy gwiazdki to wyjątkowa kuchnia, warta specjalnej podróży.
Restauracje oznaczone gwiazdkami stanowią jedynie 1% wszystkich opisanych lokali. Inspektorzy Michelin najczęściej doceniają małe lokale, które oferują wysokiej jakości kuchnię za niewysoką cenę. Pojawienie się obiektu w przewodniku już świadczy o wysokiej jakości, gdyż w przewodniku wymieniane są tylko najlepsze miejsca z każdego przedziału cenowego.
Przewodniki Michelin przyznają też wyróżnienie Bib Gourmand. Jest to kategoria, która oznacza lokal na wysokim poziomie kulinarnym, oferujący dania za niewygórowaną cenę. Pozycje, które zostały nagrodzone Bib Gourmand oznaczone są symbolem ludzika Michelin - Bibendum. W Polsce jedyną restauracją, która otrzymała takie oznaczenie jest warszawski Absynt.
Oddzielną kategorię stanowią restauracje, gdzie można zjeść posiłek (dwa dania z lampką wina lub deserem) za 25 USD lub mniej. Obiekty te zostały oznaczone symbolem monety.
Przewodniki Michelin ukazują się w Ameryce Północnej od 2005 roku. Wydano już 4 przewodniki: "New York City" (czwarta edycja), "San Francisco, Bay Area and Wine Country" (trzecia edycja), "Los Angeles 2009" (druga edycja) i "Las Vegas 2009".
Natomiast w Europie, czerwony przewodnik obejmuje 21 pozycji, w tym też angielskojęzyczne wydanie przewodnika Francja i Paryż. Azjatyckie wydania przewodników obejmują Tokio (pierwsza edycja ukazała się pod koniec ubiegłego roku). W grudniu tego roku ukaże się po raz pierwszy przewodnik Michelin Hong Kong i Makao.
Pierwszy przewodnik Michelin pojawił się w 1900 roku, a od 1920 roku oferują turystom recenzje restauracji oraz hoteli na całym świecie. Obecnie 26 przewodników prezentuje 45000 adresów obiektów w każdej kategorii cenowej.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami