TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Eurolot, spółka kontrolowana przez Skarb Państwa, w 2011 roku odnotowała stratę rzędu 6-8 mln zł. Rok wcześniej przewoźnik był na minusie większym o jedną trzecią tej kwoty. W tym roku linie miały wyjść na plus, czy tak będzie?
reklama
Choć jeszcze do kwietnia 2012 roku Eurolot odnotowywał dobre wyniki i miał stanowić wzór dla generującego straty LOT-u, teraz spółka nie chce komentować doniesień o złej sytuacji finansowej. Obecnie wyniki finansowe Eurolotu są audytowane. Zostaną one opublikowane w lipcu.
Nienajlepsze wyniki spółki są związane z kosztami uruchomienia własnej działalności handlowej, a także dużymi opłatami za utrzymanie floty atr. Dodatkowo na rynek wszedł niedawno nowy przewoźnik - OLT Express, który wymusił obniżenie cen na rynku połączeń krajowych.
Od lipca 2011 roku Eurolot zaoferował podróżnym kilka własnych tras łączących porty regionalne przy pominięciu Warszawy. Nie wszystkie decyzje okazały się strzałem w dziesiątkę. Wycofano linię z Rzeszowa do Wrocławia, a w 2012 roku - rejs z Krakowa do Poznania. Do gorszych wyników przyczynia się stan techniczny floty przewoźnika. Naprawy kilkunastu atr kosztowały spółkę w 2011 roku ponad 50 mln zł, to znaczy blisko jedną trzecią łącznych przychodów.
W tym roku firmie ma być pod tym względem łatwiej, bowiem do floty przewoźnika zostaną wprowadzone bombardiery. Trzy trafiły już do linii, łącznie, do końca sierpnia będzie ich osiem.
Dla Eurolotu flota ma ogromne znaczenie w planach ekspansji rynku zagranicznego. Niedługo przewoźnik otworzy 14 tego typu rejsów. Według przewidywań linii, już w tym roku powinna ona na siebie zarobić. 2012 rok ma zamknąć na plusie, a liczba połączeń krajowych ma wzrosnąć dwukrotnie.
W tym roku Eurolot ma przewieźć na własny rachunek 100 tysięcy pasażerów. Na zlecenie LOT-u linia przewozi rocznie około 1 mln osób.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami