TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2012-07-02 - Lubuskim Szlakiem Wina i Miodu

Lubuski Szlak Wina i Miodu powstał z inicjatywy miejscowych winiarzy, aby przypomnieć turystom o dawnych tradycjach winiarskich regionu. W projekt zaangażował się zarząd województwa, który przyjął w zeszłym tygodniu program odnawiania tradycji winiarskich. Zarząd partneruje ponadto tworzeniu największej w Polsce winnicy w Zaborze.

reklama


Winnice i związane z nimi atrakcje są jednym z głównych produktów turystycznych lubuskiego regionu. W chwili obecnej Lubuski Szlak Wina i Miodu skupia przedstawicieli 27 winnic, pięciu pasiek, a także instytucje związane z winiarstwem i pszczelarstwem.

Jedną z oferowanych turystom atrakcji na Szlaku jest zwiedzanie winnic oraz degustacja miejscowego wina. W niektórych z nich można zaopatrzyć się w wyroby regionalne, na przykład śliwki w zalewie winnej, kiszone liście winogron czy konfitury z tych owoców.

Podróżując Lubuskim Szlakiem Wina i Miodu turyści odwiedzą między innymi Muzeum Wina w Zielonej Górze, gdzie znajduje się stała ekspozycja dotycząca krajowego winiarstwa. Ikonografia winiarstwa w Zielonej Górze sięga XIII i XIV wieku. W zbiorach Muzeum znalazły się między innymi zabytkowe urządzenia oraz wino musujące pochodzące z 1826 roku, wyprodukowane w wytwórni Gremplera.

Dawniej uprawę winorośli prowadzono na zboczach całej Pradoliny Odrzańskiej. W Gubinie, Krośnie Odrzańskim i Sulechowie rozpoczęto, a następnie rozwijano produkcję wina. W Zielonej Górze działalność prowadziło siedem winnic, w tym zakłady Gremplera, w których po 1945 roku powstała Lubuska Wytwórnia Win zlikwidowana w następnie w 1999 roku.

Szlakiem zainteresowani są głównie turyści z Polski i Niemiec.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com