TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Największym potencjałem turystycznym mogły się pochwalić w 2011 roku województwa małopolskie i zachodniopomorskie. Tak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego "Turystyka w 2011 roku".
reklama
W województwie małopolskim znajduje się najwięcej muzeów, szlaków turystycznych, które mają największą długość w Polsce. Region posiada też niezwykłe walory przyrodnicze, liczne parki narodowe, krajobrazowe oraz obiekty dziedzictwa narodowego. Na terenie województwa znajduje się 9,3 tys. km szlaków turystycznych (dla porównania w 2010 roku było to 8,8 tys. km), w tym aż 3,2 tys. km szlaków górskich, 2,3 tys. km szlaków konnych i 2,3 tys. km szlaków rowerowych.
Z kolei w województwie dolnośląskim turyści mogą skorzystać z największej liczby szlaków pieszych górskich (42,6 procent).
Największą bazę indywidualnego zakwaterowania posiada województwo pomorskie (5,1 tys. obiektów, co daje 23 procent ogółu zarejestrowanych). Na drugim miejscu uplasowało się województwo małopolskie (4,6 tys. obiektów - 20 procent) oraz zachodniopomorskie (3,2 tys. - 14 procent).
Najwięcej zarejestrowanych gospodarstw agroturystycznych znajduje się w gminach województw małopolskiego oraz podkarpackiego. Pod względem pokoi gościnnych przodują natomiast województwa: pomorskie, małopolskie i zachodniopomorskie.
Największą liczbę noclegów udzielono w województwie zachodniopomorskim - 17,4 procent (9,9 mln). Na kolejnych miejscach znalazły się województwa: małopolskie - 14,7 procent (8,4 mln), pomorskie - 10,0 procent (5,7 mln) oraz mazowieckie - 9,8 procent (5,6 mln). Łącznie, w te cztery województwa udzieliły 51,9 procent wszystkich noclegów.
Najwięcej noclegów turystom zagranicznym udzielono w województwach zachodniopomorskim (21,1 procent) i małopolskim (20,5 procent). Najmniej zaś w województwach: świętokrzyskim, opolskim, podlaskim i lubelskim.
W minionym roku stopień wykorzystania miejsc noclegowych kształtował się w przedziale 25,2 procent w województwie opolskim i 44,6 procent w zachodniopomorskim. W województwie mazowieckim odnotowano największy stopień wykorzystania pokoi w obiektach hotelowych (53,8 procent). W zachodniopomorskim było to 46,5 procent, w małopolskim - 45,4 procent, najmniejszy zaś w warmińsko - mazurskim (33,4 proc.).
Biorąc pod uwagę liczbę udzielonych noclegów najlepiej wypadły w 2011 roku województwa znajdujące się na wschodzie Polski i województwa opolskie, lubuskie oraz łódzkie. Łącznie udzielone w nich noclegi zawierają się w przedziale 1,0 procent - 3,5 procent wszystkich noclegów udzielonych w kraju. Najlepsi pod względem udzielonych noclegów - województwa zachodniopomorskie, małopolskie, pomorskie oraz mazowieckie osiągnęły odpowiednio wyniki 17,4 procent, 14,7 procent, 10 procent oraz 9,8 procent wszystkich udzielonych noclegów. Na tak dobre wyniki wpływ miało duże natężenie ruchu turystycznego w trakcie sezonu wakacyjnego, a ponadto atrakcyjność turystyczna (walory przyrodnicze, dziedzictwo kulturowe) oraz turystyka biznesowa (to dotyczy największych miast wojewódzkich).
W regionie wschodnim oraz północnym noclegi turystów zagranicznych wyniosły odpowiednio 8,7 procent i 11,6 procent. W regionie centralnym było to 26,4 procent. W województwie mazowieckim zanotowano największy udział noclegów turystów zagranicznych w obiektach zbiorowego zakwaterowania 31 procent (w 2010 roku było to 29,1 procent). Zaraz za nim uplasowało się województwo małopolskie - 25,9 procent.
Najniższy udział zaobserwowano natomiast w województwie świętokrzyskim 5,2 procent oraz w województwie kujawsko-pomorskim - 6,9 procent.
Co ciekawe, w województwie pomorskim turystom zagranicznym udzielono 12,7 procent noclegów ogółem, zaś w województwie zachodniopomorskim już 22,5 procent.
Województwa, które leżą blisko zachodniej granicy bądź charakteryzują się dużym ruchem turystycznym skupiającym się w największych miastach wyróżniają się wysokim udziałem udzielonych noclegów turystom zagranicznym.
Największą sezonowość w okresie od lipiec do sierpnia obserwuje się w regionie północnym - 38,8 procent i północno-zachodnim - 36,4 procent. Najmniejszą zaś w regionie centralnym - 18,8 procent i południowym - 23,9 procent.
W trakcie tych dwóch miesięcy największy udział udzielonych noclegów miały województwa: pomorskie - 45,1 procent, warmińsko-mazurskie - 41 procent oraz zachodniopomorskie - 39,5 procent. Najmniejszy zaś województwa: mazowieckie - 18,1 procent, łódzkie - 20,8 procent oraz świętokrzyskie - 21,9 procent.
W województwach, na których terenie znajdują się Karpaty (małopolskie, podkarpackie i śląskie) więcej noclegów udzielono w sierpniu niż w lipcu. Odwrotnie było w województwach obejmujących pas nadmorski oraz pojezierzy.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami