TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Wpis do rejestru niedozwolonych postanowień dwóch klauzul z wzorca umów Rainbow Tours wywołał wiele kontrowersji w branży turystycznej.
reklama
O kontrowersyjnej decyzji pisaliśmy w aktualności Klauzule coraz bardziej absurdalne?
W rejestrze klauzul niedozwolonych, prowadzonym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów można znaleźć jedynie wyjęte z kontekstu wpisy, które zostały uznane za godzące w interesy klientów. Ponieważ wyrok sądu wzbudziły wiele emocji, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej ich uzasadnieniom.
Największe oburzenie wzbudziło uznanie za niedozwolone postanowienia "Biuro może odmówić zabrania na pokład samolotu/autobusu osób nietrzeźwych".
"Stosowane przez pozwanÄ… postanowienie zawarte we wzorcu umownym jest zarówno sprzeczne z dobrymi obyczajami, jak i rażąco narusza interesy konsumentów, przede wszystkim z powodu braku okreÅ›lenia pojÄ™cia "nietrzeźwoÅ›ci". Tym samym to pracownicy pozwanej, podejmujÄ…c decyzjÄ™ o zastosowaniu spornej klauzuli i odmawiajÄ…c zabrania konsumenta na pokÅ‚ad samolotu lub autobusu, bÄ™dÄ… uprawnieni do jednostronnej oceny, czy konsument jest osobÄ… nietrzeźwÄ…. Ponadto z treÅ›ci postanowienia nie wynika, aby podstawÄ… skorzystania z przyznanego przedsiÄ™biorcy uprawnienia byÅ‚y okolicznoÅ›ci wskazane przez skarżącego, takie jak zachowanie odbiegajÄ…ce od ogólnie przyjÄ™tych norm zachowania siÄ™ w Å›rodkach transportu powodujÄ…ce dezorganizacjÄ™, stratÄ™ czasu oraz dyskomfort wynikajÄ…cy z koniecznoÅ›ci podróżowania z osobÄ… znajdujÄ…cÄ… siÄ™ w stanie nietrzeźwoÅ›ci. Wprawdzie zgodnie z art. 385 § 2 k.c. niejednoznaczne postanowienia wzorca umownego tÅ‚umaczy siÄ™ na korzyść konsumenta, jednak zasada ta, jak wynika z art. 385 § 2 zd. 3 k.c., nie ma zastosowania w postÄ™powaniu w sprawach o uznanie postanowieÅ„ wzorca umowy za niedozwolone" - można przeczytać w uzasadnieniu wyroku.
WÄ…tpliwoÅ›ci można mieć przy zarzucie o nieprecyzyjnoÅ›ci pojÄ™cia nietrzeźwoÅ›ci. Jest to pojÄ™cie zdefiniowane w art 115 §16 Kodeksu Karnego. Być może sÄ…d cywilny nie musiaÅ‚ wziąć pod uwagÄ™ regulacji publicznoprawnych, co nie oznacza, że takowe nie istniejÄ…. OczywiÅ›cie wyproszenie kogoÅ› z autobusu czy samolotu jest stosowane w sytuacjach ekstremalnych i touroperatorzy dobrze to wiedzÄ… (nie wiemy jak sÄ…d). Å»adne biuro podróży nie posunie siÄ™ do tego kroku, jeżeli nie zostanie do tego zmuszone. Takie praktyki sÄ… stosowane jedynie w stosunku do osób, które zachowujÄ… siÄ™ agresywnie bÄ…dź stwarzajÄ… zagrożenie zanieczyszczenia innych pasażerów, ich mienia i Å›rodka transportu.
Warto zauważyć, że linie lotnicze bardzo często stosują praktykę wypraszania z samolotu osób będących pod wpływem alkoholu. Przebywanie pod wpływem alkoholu jest także jednym z czynników, mogących wyłączyć odpowiedzialność ubezpieczyciela.
Mało tego, można uznać iż, sąd chroniąc interesy jednego pijanego klienta wystawia na szwank interesy jego współtowarzyszy podróży. Zwrócił na to uwagę także jeden z czytelników naszego forum.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami