TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2015-07-08 - Zmiany dotyczące klauzul abuzywnych

Szybsze eliminowanie niekorzystnych dla konsumentów praktyk oraz usprawnienie kontroli klauzul niedozwolonych to główne cele projektu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, który został w środę przyjęty przez rząd.

reklama


Branżę turystyczną powinny szczególnie zainteresować zmiany dotyczące klauzul abuzywnych. M.in. została zawężona grupa podmiotów, z inicjatywy których może zostać wszczęte postępowanie. Być może ukróci to działalność niektórych stowarzyszeń, które zajmowały się wyszukiwaniem klauzul niedozwolonych w celach zarobkowych. O takich przypadkach pisaliśmy w artykule Klauzule nadal gnębią branżę. Optymistyczną wiadomością też jest to, że przedsiębiorcy będą mieli możliwość złożenia odwołania od decyzji prezesa UOKiK oraz dostaną możliwość uniknięcia kary, jeżeli sami zobowiążą się do zmiany praktyk.

Rząd przyjął nowe regulacje, które są wspólną inicjatywą legislacyjną Ministra Finansów, Ministra Sprawiedliwości oraz UOKiK. Propozycje te zostały zapowiedziane przez premier Ewę Kopacz w kwietniu 2015 r. podczas obchodów 25-lecia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Najważniejsze zmiany w ustawie



Zmiany dotyczące systemu kontroli abstrakcyjnej postanowień wzorców umowy mają na celu eliminację problemów w jego funkcjonowaniu - rozbieżności w doktrynie i orzecznictwie dotyczących tzw. rozszerzonej prawomocności wyroku wpisanego do rejestru oraz wnoszenia pozwu o stwierdzenie abuzywności jedynie w celach zarobkowych. Zgodnie z aktualnym modelem kontrolę wzorców umów sprawuje SOKiK (tzw. kontrola abstrakcyjna), sądy powszechne (tzw. kontrola incydentalna) oraz Prezes UOKiK (w ramach postępowań administracyjnych). Dzięki proponowanym zmianom kontrola abstrakcyjna wzorców będzie szybsza i sprawniejsza. Indywidualne dochodzenie praw przez konsumenta w związku ze stosowaniem klauzuli abuzywnej (tzw. kontrola incydentalna) - będzie nadal sprawowana przez sądy cywilne.

Rząd przyjął projekt ustawy na posiedzeniu w dniu 7 lipca. Projekt trafi następnie do Sejmu. Ustawa przewiduje 6-miesięczne vacatio legis. Pozwoli to wszystkim uczestnikom rynku na dokładne zapoznanie się z regulacjami.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com