TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Referendum w sprawie budowy lotniska w Białymstoku, które odbyło się 15 stycznia zostało uznane za nieważne.
reklama
Powodem unieważnienia głosowania jest zbyt niska frekwencja, która wyniosła jedynie 12,69%, a minimalny próg to 30%. Pytanie w referendum brzmiało: Czy jest Pan/Pani za wybudowaniem w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego?.
W głosowaniu wzięło udział 123 410 osób, z czego 96% głosujących opowiedziało się za wybudowaniem lotniska w województwie podlaskim. Przeciwko budowie było 4857 osób i oddano także 763 głosów nieważnych. Zorganizowanie referendum kosztowało blisko 4 miliony złotych.
Referendum było przeprowadzone po decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego. Dwa lata temu sąd odrzucił wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie budowy lotniska. Samorząd województwa w swojej poprzedniej kadencji sam odstąpił od planów budowy lotniska w Białymstoku. Decyzja ta była spowodowana możliwością późniejszych problemów w finansowaniu portu lotniczego. W końcu powstał komitet, który uzyskał odpowiednią ilość podpisów do przeprowadzenia referendum w sprawie budowy lotniska.
W sprawie referendum oświadczenie wydał marszałek województwa podlaskiego, Jerzy Leszczyński. Publikujemy fragment, z jego pełną wersją można zapoznać się pod adresem www.wrotapodlasia.pl
Referendum wojewódzkie w sprawie budowy portu lotniczego w naszym regionie nie uzyskało frekwencji wystarczającej do tego, aby uznać je za ważne. Ideą referendum jest podejmowanie, lub konsultowanie ważnych decyzji w sposób demokratyczny. W imieniu Zarządu Województwa dziękuję więc wszystkim, którzy zechcieli współdecydować w kwestii lotniska biorąc udział w niedzielnym głosowaniu.Zarząd Województwa Podlaskiego, aby wykonać orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie zwołania referendum, podjął wszystkie możliwe działania, aby referendum zorganizować oraz poinformować o nim mieszkańców Województwa Podlaskiego. Rozmaite oskarżenia mówiące o niedopełnieniu tego obowiązku uważamy za insynuacje bezzasadne, głęboko niesprawiedliwe i nieuzasadnione żadnymi rzeczowymi dowodami.
Wykorzystaliśmy wszelkie kanały informacyjne, aby z informacją o referendum dotrzeć do wszystkich mieszkańców regionu. Umowa z Pocztą Polską na dystrybucje blisko pół miliona ulotek informacyjnych - została zawarta z tą właśnie spółką ze względu na jej wielodekadowe doświadczenie, największe zaplecze pracowników i zaufanie społeczne, jakim jest darzona ta państwowa firma. Ponadto zwróciliśmy się też ku mediom narodowym, tj. Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, w których emitowaliśmy spoty informujące o referendum. Media komercyjne również zostały zaangażowane w ten proces: zarówno papierowe, czyli lokalne i regionalne gazety, rozgłośnie radiowe, portale internetowe (o charakterze lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim), media społecznościowe. W sposób szczególny zadbaliśmy, aby największe miasta regionu, zamieszkane przez największe społeczności otrzymały wszelkie pakiety informacji. Spoty radiowe w regionalnej rozgłośni, bannery informacyjne w Internecie, ogłoszenia w telewizji, gazetach regionalnych dodatkowo Łomży i Suwałkach zostały wzmocnione spotami emitowanymi w lokalnych rozgłośniach radiowych, ogłoszeniami w lokalnych portalach informacyjnych oraz w tamtejszej prasie - napisał marszałek Leszczyński. Marszałek województwa podlaskiego oświadczył, iż pomimo nieudanego referendum, władz województwa w dalszym ciągu są otwarte na kwestię budowy portu lotniczego.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami