TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2015-11-23 - Sąd Najwyższy w sprawie klauzul abuzywnych

Klauzule abuzywne to kwestia, która dała się we znaki właścicielom wielu biur podróży. W ich sprawie wypowiedział się ostatnio Sąd Najwyższy.

reklama


W dniu 20 listopada Sąd Najwyższy w składzie 7-osobowym na posiedzeniu niejawnym podjął uchwałę następującej treści:

1. Prawomocność materialna wyroku uznającego postanowienie wzorca umowy za niedozwolone wyłącza powództwo o uznanie za niedozwolone postanowienia tej samej treści normatywnej, stosowanego przez przedsiębiorcę pozwanego w sprawie, w której wydano ten wyrok (art. 365 i 366 k.p.c.).
2. Prawomocność materialna wyroku uznajÄ…cego postanowienie wzorca umowy za niedozwolone - także po wpisaniu tego postanowienia do rejestru (art. 479[45] § 2 k.p.c.) - nie wyÅ‚Ä…cza powództwa o uznanie za niedozwolone postanowienia tej samej treÅ›ci normatywnej, stosowanego przez przedsiÄ™biorcÄ™ niebÄ™dÄ…cego pozwanym w sprawie, w której wydano ten wyrok (art. 365 i 366 w zwiÄ…zku z art. 479[43] k.p.c.).


Zgodnie z podjętą uchwałą, nie ma możliwości aby wielokrotnie pozywać tego samego przedsiębiorcę o uznanie sformułowania za niedozwolony wzorzec umowy, który już raz znalazł się w rejestrze klauzul niedozwolonych.

Jednocześnie to samo sformułowanie (wpisane do rejestru) wykorzystywane przez innego przedsiębiorcę może być zaskarżone, co nie oznacza, że będzie również klauzulą abuzywną.

Podjęta uchwała składu powiększonego Sądu Najwyższego (nie posiadająca waloru zasady prawnej) formalnie nie wiąże innych sądów powszechnych, tym niemniej należy liczyć się z faktem, że pogląd przyjęty w uchwale, znajdzie akceptację w praktyce obrotu prawnego.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com