TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
W nadchodzący weekend, 15-16 października, odbędzie się pierwszy Polski Kongres Pilotażu i Przewodnictwa. To pierwsze, od kilku lat, wydarzenie skierowane bezpośrednio do tej grupy zawodowej.
reklama
Dwa dni prezentacji, paneli dyskusyjnych, warsztatów tematycznych i integracji. Kongres połączony jest z pierwszą edycją międzynarodowych targów turystycznych World Travel Show.
W latach 2004-2013 organizowane były Fora pilotażu i przewodnictwa. W ciągu ostatnich 3 lat wydarzenie nie miało swojej kontynuacji, dlatego też Polska Izba Turystyki postanowiła zorganizować pierwszy Polski Kongres Pilotażu i Przewodnictwa. Izba opracowała projekt, który został zgłoszony do Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach konkursu na dofinansowanie działań z zakresu turystyki. Projekt zdobył akceptację resortu a Izba dofinansowanie proponowanego wydarzenia.
Celem Kongresu jest dyskusja na temat aktualnej sytuacji zawodowej pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem zmian, które nastąpiły po deregulacji zawodów; wymiana doświadczeń oraz doskonalenie kompetencji zawodowych; spotkanie z przedstawicielami stowarzyszeń zrzeszających pilotów wycieczek i przewodników turystycznych z Polski i zagranicy oraz integracja tych dwóch grup zawodowych.
W sobotę nastąpi prezentacja zaproszonych gości. Po raz pierwszy w Polsce odbędzie się oficjalne spotkanie z przedstawicielami największych stowarzyszeń zrzeszających przewodników turystycznych - WFTGA, czyli World Federation of Tourist Guide Associations (Światowa Federacja Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych) i FEG, czyli European Federation of Tourist Guide Associations (Europejska Federacja Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych). WFTGA będzie reprezentować Ivana Curuvija - szef sekcji szkoleniowej, zaś FEG - Efi Kalampoukidou, prezes Federacji. Obie Panie zaprezentują opowiedzą uczestnikom Kongresu o działaniach, które federacje podejmują na rzecz przewodników turystycznych.
Polscy piloci i przewodnicy będą też mogli spotkać się z przedstawicielem Instytutu Badań Edukacyjnych, który zaprezentuje ideę Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, który został przyjęty Ustawą z 22 grudnia 2015 r. ZSK może być odpowiedzią na sytuację w zawodzie pilota i przewodnika wynikającą z deregulacji zawodów na początku 2014 r. Obecnie nie ma egzaminów państwowych dla pilotów i przewodników. Zintegrowany System Kwalifikacji da możliwość osobom rozpoczynających pracę w zawodzie potwierdzenia kompetencji zawodowych. Trzeba podkreślić, iż takie potwierdzenie jest nieobowiązkowe, zatem system nie przywraca regulacji zawodu a daje możliwość obiektywnego i rzetelnego potwierdzenia kwalifikacji dla osób i pracodawców, którzy są takim potwierdzeniem zainteresowani. Zintegrowany System Kwalifikacji ma także ułatwić uznawanie zdobytych kwalifikacji w innych krajach Unii Europejskiej.
Po części prezentacyjnej odbędą się warsztaty tematyczne. Każdy z uczestników weźmie udział w dwóch, wybranych przez siebie, warsztatach prowadzonych przez trenerów z Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Pilotażu i Przewodnictwa EduGuides. Trenerzy to piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy ukończyli szkolenie Train the Trainer prowadzone przez World Federation of Tourist Guide Associations.
Uczestnikom zaproponowano 13 tematów, z których 7, najczęściej wybieranych podczas zapisów, potwierdzono. Będą to: Jednolity system weryfikacji kwalifikacji zawodowych; Mów tak, aby ludzie słuchali - sposób konstruowania wypowiedzi pilocko-przewodnickiej zgodny ze wskazówkami WFTGA; Pilot Incentive Travel - w obliczu wyzwania obsługi klienta korporacyjnego; Współczesna turystyka miejska - w jaki sposób znajdować nowe, interesujące tematy w przestrzeni miejskiej i jak pokazywać je turystom?; Żyrafy i szakale na wycieczkach - koncepcja budowania relacji z klientem, która pomaga unikać ocen i napięć interpersonalnych; Proces grupowy w grupie turystycznej - koncepcja struktury grupy w ujęciu Erica Berne'a; Jadę na Bałkany! - co pilot powinien wiedzieć przed wyjazdem? Zarys historii, kultury, obyczajów.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami