TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
W ostatnią sobotę września (26.09) odbędzie się pierwsza wycieczka "Lubońskim Szlakiem Architektury Przemysłowej". Mieszkańcy i turyści będą mogli odwiedzić i poznać historię sześciu miejsc związanych z przemysłowym dziedzictwem Lubonia.
reklama
Wśród miejsc nie zabraknie pochodzącej z 1907 roku ponad 300-metrowej monumentalnej hali magazynowej, zaprojektowanej przez Hansa Poelziga, twórcy słynnej Wieży Górnośląskiej, która stała w miejscu obecnej iglicy MTP. Oprócz niej będzie można zobaczyć dawną fabrykę drożdży, nawiązującą swą architekturą do średniowiecznych zamków, a także czerpiące w swej stylistyce z secesji zakłady przetworów ziemniaczanych. Oba obiekty pochodzą z pierwszej dekady XX wieku.
Na szlaku znalazły się również miejsca związane z codziennym życiem Lubonia: zabytkowa szkoła, dworzec i osiedla robotnicze oraz Park Siewcy z charakterystycznym pomnikiem.Szlak jest wspólną inicjatywą Miasta Lubonia, Ośrodka Kultury w Luboniu, Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz lubońskich firm do dziś funkcjonujących w dawnych fabrykach.
"Historia Lubonia jest nierozerwalnie związana z przemysłem. Mam nadzieję, że dzięki szlakowi ponad stuletnie fabryki staną się atrakcją turystyczną. Szczególnie, że nasze miasto jest bardzo atrakcyjnie położone nad Wartą, w sąsiedztwie Wielkopolskiego Parku Narodowego" - mówi Zastępca Burmistrz Miasta Luboń Mateusz Mikołajczak.
"Wielu współczesnych turystów szuka miejsc nietuzinkowych, których nie można znaleźć w najpopularniejszych przewodnikach. Odpowiedzią na takie potrzeby jest "Luboński Szlak Architektury Przemysłowej". Warto dodać, że mógł on powstać dzięki współpracy samorządu, lokalnych instytucji i firm oraz naszej organizacji" - tłumaczy Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.
"Bardzo się cieszę, że mój pomysł aby pokazać turystom i mieszkańcom lubońskie zabytki architektury przemysłowej został zrealizowany przez obecne władze Miasta i PLOT. Podziękowania należą się też właścicielom tych obiektów, szczególnie, że część z nich nadal jest wykorzystywana w celach produkcyjnych" - dodaje Rafał Marek, inicjator powstania szlaku.
Szlak będzie można zwiedzać z przewodnikiem w każdą ostatnią sobotę miesiąca - począwszy od 26 września, o godz. 10. Więcej informacji na stronach: www.lubon.poznan.travel.
Poniżej ulotka informacyjna.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami