TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Wkrótce do Brukseli trafi wniosek krakowskich piekarzy o rejestrację obwarzanka jako polskiego produktu regionalnego. W Krakowie znaleziono średniowieczne zapiski dowodzące, że wypiek wyrabiano w mieście przynajmniej od 1394 roku.
reklama
Dokumenty z Krakowa na początku roku trafiły do Ministerstwa Rolnictwa. Z informacji Kazimierza Czekaja, piekarza i radnego wojewódzkiego wynika, że wniosek został wstępnie przeglądnięty i zaakceptowany przez urzędników ministerstwa. Na podstawie wniosku przygotowano formularz zgodny w wymogami Unii Europejskiej, który jeszcze w lutym powinien oficjalnie zostać wysłany do Brukseli, aby w marcu mogli się nim zająć unijni urzędnicy. Jeśli Komisja Europejska uzna argumenty piekarzy, to oryginalne krakowskie obwarzanki będzie można produkować tylko na terenie Krakowa oraz w powiatach wielickim i krakowskim.
Istotną częścią wniosku jest historia wypieku. Najważniejszym dokumentem wskazującym na krakowskie pochodzenie obwarzanka jest pochodzący z końca XV w. przywilej króla Jana Olbrachta z 1496 r. dający prawo wypieku i sprzedaży białego pieczywa, w tym obwarzanków, po łacinie zwanych circinellos - tylko krakowskim piekarzom. Udało się odszukać rachunki dworu pary królewskiej Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi. Pod datą 2 marca 1394 roku zapisano: "dla królowej pani pro circulis obrzanky 1 grosz".
Według Kazimierza Czekaja, nazwa "obwarzanek" pochodzi od metody produkcji czyli zanurzania surowego ciasta we wrzącej wodzie.
Obwarzanki w średniowiecznym Krakowie były nazywane obrzankami lub obarzankami, po łacińskie: circulis i circinellos, co wskazuje na kolisty kształt wypieku, który zachowany jest do dzisiaj.
Krakowscy piekarze starają się o uznanie obwarzanka za produkt regionalny od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W zeszłym roku prace Komisji Europejskiej zostały zatrzymane po tym, jak jeden z krakowskich piekarzy samowolne uzyskał w urzędzie patentowym wyłączne prawo używania nazwy "obwarzanek". W chwili obecnej wszystko jest już wyjaśnione a obwarzanek będzie własnością wszystkich krakowskich piekarzy.
Do uznania obwarzanka produktem regionalnym upłynie jeszcze trochę czasu. Pierwszym polskim produktem regionalnym w Unii Europejskiej miał zostać oscypek, decyzję w tej sprawie zablokował jednak sprzeciw Słowacji. Krakowscy piekarze są jednak dobrej myśli, twierdzą że wniosek jest na tyle dobrze przygotowany by przekonać europejskich urzędników.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami