TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2016-07-01 - Bary fast food zapłacą wyższy podatek VAT?

Bary fast food zapłacą wyższy podatek? Minister Finansów wydał interpretację ogólną, z której wynika, że część barów sprzedających np. burgery powinna płacić 8-procentową stawkę podatku VAT, zamiast dotychczasowej stawki 5-proc.

reklama


Dla rozróżnienia jaką stawkę podatkową powinien płacić konkretny przedsiębiorca istotne jest czy oferowane przez niego produkty są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji czy też nie.Zgodnie z wyjaśnieniami do działu 56 Działalność usługowa związana z wyżywieniem Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007) - dział ten obejmuje działalność usługową związaną z zapewnianiem pełnego wyżywienia przeznaczonego do bezpośredniej konsumpcji7 Dz. U. nr 251, poz. 1885 z późn. zm. w restauracjach, włączając restauracje samoobsługowe i oferujące posiłki "na wynos", z lub bez miejsc do siedzenia. Nie jest tu istotny rodzaj obiektu serwującego posiłki, ale fakt, że są one przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji. Mając na uwadze powyższe należy zauważyć, że dla określenia prawidłowej stawki podatku jaka ma zastosowanie przy sprzedaży posiłków i dań przez placówki gastronomiczne, należy dokonać prawidłowego zaklasyfikowania tej czynności wg PKWiU. Dla uznania czy dana czynność będzie zaliczona do klasy PKWiU 10.85 Gotowe posiłki i dania, czy do działu PKWiU 56 Usługi związane z wyżywieniem istotne jest, czy oferowane produkty są w pełni przyrządzone i serwowane jako posiłek gotowy do bezpośredniego spożycia, czy też nie są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji - np. są zamrożone lub pakowane próżniowo i etykietowane z przeznaczeniem na sprzedaż - można przeczytać w interpretacji ministra Szałamachy.

Jak postanowił Minister Finansów, fakt oferowania tych produktów osobno bądź w zestawach (np. kanapka mięsna, frytki razem z napojem, czy też tortilla, pieczone ziemniaki razem z napojem), nie ma wpływu na sposób zaklasyfikowania. Dla dokonania prawidłowej klasyfikacji wg PKWiU nie mają wpływu również czynniki takie jak to, czy:

.

MajÄ…c na uwadze powyższe należy stwierdzić, że posiÅ‚ki sprzedawane przez różnego rodzaju placówki gastronomiczne, które sÄ… przeznaczone do bezpoÅ›redniej konsumpcji, nie mogÄ… korzystać z 5% stawki podatku od towarów i usÅ‚ug na podstawie art. 41 ust. 2a w zwiÄ…zku z poz. 28 zaÅ‚Ä…cznika nr 10 do ustawy o VAT, ponieważ nie sÄ… klasyfikowane w grupowaniu PKWiU 10.85.1. Produkty takie, co do zasady, sÄ… opodatkowane 8% stawkÄ… podatku na podstawie § 3 ust. 1 pkt 1 w zwiÄ…zku z poz. 7 zaÅ‚Ä…cznika do rozporzÄ…dzenia w sprawie stawek VAT, z zastrzeżeniem wyjÄ…tków wskazanych w tej pozycji zaÅ‚Ä…cznika, do których ma zastosowanie podstawowa stawka podatku, której wysokość do 31 grudnia 2016 r. wynosi 23%. Na sposób opodatkowania tych produktów (wysokość stawki podatku) nie ma zatem wpÅ‚ywu to, czy w Å›wietle orzecznictwa TSUE ich sprzedaż na terytorium kraju bÄ™dzie traktowana jako Å›wiadczenie usÅ‚ug, czy też jako dostawa towarów. Wynika to z faktu, że ustawodawca przy wyznaczaniu zakresu stosowania obniżonej stawki posÅ‚użyÅ‚ siÄ™ klasyfikacjÄ… statystycznÄ… - postanowiÅ‚ Minister Finansów.

Poniżej pełny tekst interpretacji Ministra Finansów


Możesz także pobrać plik: turinfo_20160701_interpretacja_og_lna_ministra_finans_w_z_dnia_24.06.2016_r._pdf__196_kb_.pdf



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com