TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Akademia lotnicza w Bydgoszczy będzie kształcić osoby pracujące przy odprawie samolotów, stewardów i stewardesy. Absolwenci otrzymają certyfikaty, które będą ważne w całej Europie.
reklama
Akademia powstanie w Wyższej Szkole Środowiska, która ściśle będzie współpracować z Portem Lotniczym Bydgoszcz oraz podobną uczelnią w brytyjskim mieście Leeds. Jednocześnie będzie rozszerzeniem działającego w WSŚ kierunku lotnictwo i kosmonautyka.
Marcin Hydzik, prezes Portu Lotniczego poinformował - Byliśmy już w Wielkiej Brytanii i możemy liczyć na pomoc w tworzeniu szkoły. Podobne funkcjonują tylko w kilku miejscach Europy Zachodniej. Nasza bydgoska uczelnia będzie pierwszą w Europie Środkowo-Wschodniej, która będzie kształciła obsługę lotniska. Musimy się spieszyć, bo wiem, że podobne plany ma jedna ze słowackich szkół.
Placówka będzie kształcić na poziomie szkoły średniej, studiów pomaturalnych oraz podyplomowych. Absolwenci będą mogli pracować na lotniskach w całej Europie, w obsłudze bagażowej, technicznej, maszyn oraz przy odprawie samolotów i ratownictwie. Szkoła kształcić będzie także stewardów i stewardesy, a w przyszłości prawdopodobnie także pilotów. Dzięki współpracy z brytyjską akademią absolwenci bydgoskiej szkoły, otrzymają ważne w całej Europie certyfikaty. W Polsce certyfikowaniem obsługi lotnisk zajmuje się obecnie wyłącznie LOT. Uczelnia w Bydgoszczy będzie konkurencyjna. Barbara Kowalkowska, rektor WSŚ sądzi, że szkoła lotnicza ściągnie do Bydgoszczy młodzież z całej Polski i z zagranicy. Zaznacza - To wielka szansa dla regionu. Wzmocni port lotniczy i wypromuje miasto.
W siedzibie WSŚ powstanie centrum kosmiczne na wzór działającego przy porcie lotniczym Bradford Leeds. Kowalkowska poinformowała - W czterech salach komputerowych będzie można penetrować Jowisza, Księżyc, mieć wgląd w najnowsze badania kosmiczne, oglądać orbity satelitów ziemskich. Wszystko to będzie bardzo proste w obsłudze dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu. Jest ono tak ciekawe, że przyciąga jak magnes. Nie polega na nudnych obliczeniach, dlatego w Leeds już dzieci w szkole podstawowej z chęcią zgłębiają tajemnice kosmosu.
Uczniowie WSŚ będą mieli również zajęcia oraz praktyki na lotnisku. Hydzik podkreśla - Z chęcią udostępnimy im nasz sprzęt do odbycia tutaj praktyki czy stażu. Nie chodzi przecież tylko o przekazanie wiedzy teoretycznej, bo w tej pracy równie istotna jest praktyka. Z zajęć oraz praktyk na lotnisku w Bydgoszczy skorzystają też studenci obecnego I roku lotnictwa i kosmonautyki WSŚ.
Zajęcia na uczelni prowadzone będą przez wykwalifikowanych pracowników bydgoskiego lotniska oraz brytyjskich wykładowców ze szkoły w Leeds. Bydgoskie centrum wraz z akademią lotniczą ma być finansowane ze środków unijnych, podobnie jak szkoła w Leeds.
Akademia zacznie działać od przyszłego roku akademickiego.
Prezes lotniska uważa, że absolwenci uczelni nie będą mieć kłopotów ze znalezieniem pracy, ponieważ rynek lotniczy na całym świecie bardzo dynamicznie się rozwija. Wyjaśnia - Już dzisiaj wielu Polaków pracuje na europejskich lotniskach. Są chętnie przyjmowani, wystarczy znajomość języka i krótkie doświadczenie w naszym kraju. Teraz zaproponujemy bardzo profesjonalne kształcenie. To przyciągnie też obcokrajowców.
Kowalkowska dodaje - W obsłudze lotnisk w Europie brakuje około 20 tys. osób do pracy. Bydgoszcz ma idealne położenie logistyczne na taką szkołę. Dlatego jestem pewna, że to strzał w dziesiątkę.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami