TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2015-08-17 - Jak kształtują się ceny ofert na przełomie sierpnia i września?

Spółka Traveldata, właściciel serwisu Wczasopedia.pl. przygotowała kolejny raport poruszający istotne kwestie z zakresu cen imprez turystycznych.

reklama


Tym razem zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów z okresu 31 sierpnia- 06 września z cenami dla wylotów w dniach 24-30 sierpnia. Jest to zatem porównanie ofert pierwszego w pełni powakacyjnego tygodnia z ofertami pobytów jeszcze na przełomie sierpnia i września zebranych według stanu na dzień 14 sierpnia.





Spadek średniej ceny w tak określonych okresach okazał się dość duży i wyniósł 140 złotych, ale jest on sporo mniejszy niż różnica dla okresów o tydzień z poprzedniego zestawienia, która wyniosła aż 384 złote. Obie te liczby oznaczają, że podobnie jak w zeszłym roku koniec wakacji oznacza początek istotnych przecen (nawet nieco większych niż w 2014 roku - patrz dalej), ale ich skala na poszczególnych kierunkach jest znacząco różna. Największe redukcje cen odnotowano na wyspach Gran Canaria, Teneryfa, Zakintos i Majorce - o średnio 396, 297, 242 i 190 złotych oraz w Portugalii - o średnio 394 złote. Wspólną cechą tych kierunków jest to, że dotyczą one kierunków, które w tym roku były relatywnie kosztowne. Z kolei pod najmniejszą presją pozostawały w pierwszym tygodniu września ceny kierunków egipskich, z których Synaj i Hurghada nieznacznie potaniały - o 25 i 35 złotych, a średnie ceny w Marsa Alam nawet wzrosły - o 172 złotych. W przypadku Egiptu ceny już od wielu tygodni były (w warunkach drogiego dolara) tak bardzo obniżone, iż na kolejne większe redukcje nie ma już po prostu miejsca. Podobnie jest zachowanie cen na kierunkach tureckich, jak Turcja Egejska - spadek o 50 złotych i Turecka Riwiera - wzrost o 24 złote, ale jest to spowodowane skokową obniżką cen w ostatnich dniach na skutek zachwiania popytu wywołanego wzrostem obaw przed niebezpiecznymi incydentami w tym kraju.

Jeżeli przejdziemy do porównań dla wylotów dla okresów 31.08 - 06.09 w latach 2014 i 2015, to różnica obecnych średnich cen wobec cen z odpowiedniego okresu sprzed roku wykazała pierwszy od kilku tygodni istotniejszy spadek i wyniosła 82 złote (poprzednio 116 złotych). Jest to spowodowane tym, że powakacyjny spadek cen z tym roku miał (na razie) bardziej intensywny przebieg niż w ubiegłym sezonie. Może to świadczyć, że zjawisko koncentracji popytu w lipcu/sierpniu i związanego z tym wybrzuszania się cen w środku sezonu, narasta już kolejny rok z rzędu.

Największe dodatnie różnice nadal obserwujemy na Wyspach Kanaryjskich, ale zmalały one wyraźnie wraz ze spadkiem ich cen z bardzo wysokich tegorocznych poziomów wakacyjnych . Dodatnia średnia różnica cen na Kanarach wobec 2014 roku w ostatnim tygodniu wyniosła już jedynie 195 złotych wobec 235 złotych przed tygodniem i aż 426 złotych przed dwoma tygodniami. Sporo z przewagi w relacji z rokiem ubiegłym straciły również kierunki greckie ze 122 do 71 złotych oraz Bułgaria ze 101 do 63 złotych. Ujemną różnicę wobec cen z 2014 powiększyła Tunezja - z 94 do 187 złotych, a w Turcji ujemna różnica w wielkości 61 złotych zastąpiła poprzednią nieznacznie dodatnią - plus 3 złote. Szczególnie mocna była spadkowa ewolucja cen na Riwierze, gdzie średnie ceny stały się niższe od ubiegłorocznych o 211 złotych (poprzednio o 92 złote). Jedynym dużym kierunkiem, który zanotował ruch w przeciwnym kierunku był Egipt, gdzie dodatnia różnica wobec cen sprzed roku nieznacznie wzrosła - z 116 do 125 złotych.

Wśród dużych biur podróży najbardziej obecnie obniżone ceny w relacji do roku ubiegłego oferuje po sporej obniżce z ostatniego tygodnia biuro Rainbow Tours - o średnio 190 złotych, a także biura Wezyr - o około 120 złotych oraz Grecos - o blisko 110 złotych. Ceny na poziomie mniej więcej sprzed roku oferuje w tym okresie TUI, a poniżej średniego wzrostu (średnia to 82 złote) wycenia swoją ofertę jeszcze Exim Tours. Nieznacznie droższe od średniego wzrostu są teraz oferty Itaki i Sun & Fun, a istotnie droższe oferty biur Neckermann oraz Alfa Star (bardzo tania przed rokiem). W tym, co ma dla turystów bieżąco największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 destynacjach (wróciła do nich Dżerba) i w trzech kategoriach hoteli, to czołowa trójka organizatorów nieco się zmieniła. Wyraźną pozycję lidera posiada teraz Rainbow Tours, który ma takich ofert aż 25, a czołową trójkę uzupełniają biura Wezyr (16 ofert, tańsza Turcja) oraz Itaka (13 ofert). Dużą liczbę atrakcyjnych ofert prezentują też biura TUI (12) i Exim Tours (10 ofert). Wśród małych organizatorów konsekwentnie dużą liczbą bardzo atrakcyjnych propozycji wyróżnia się biuro Net Holiday (12 ofert).

W ostatnim tygodniu w liniach Ryanair ceny dla przelotów na kierunkach turystycznych w dniach 31.08 - 06.09 pozostawały nadal wysokie, chociaż były średnio o 122 złotych niższe niż dla okresu 24-31 sierpnia w poprzednim zestawieniu (analogiczny spadek dla wycieczek w biurach podróży był podobny i wyniósł 140 złotych - patrz wyżej). Największe różnice in minus wystąpiły na Majorce i Teneryfie z Warszawy - 290 i 240 złotych. Były również drobne różnice in plus, jak przykładowo z Krakowa na Kos - o 30 złotych.

Ceny w liniach Wizzair dla przelotów na okres 31 sierpnia - 06 września były również na znacznie niższym poziomie niż dla przelotów w okresie o tydzień wcześniejszym i to o podobną wielkość jak w liniach Ryanair, a mianowicie o średnio 126 złotych. Największą różnicę in minus zanotowały przeloty z Warszawy do Lizbony i Burgas - o 280 i 220 złotych złotych, a na plus z Katowic do Burgas - o średnio 60 złotych i z Warszawy na Korfu - o 30 złotych. Z kolei liniach Norwegian ceny przelotów zarówno na Gran Canarię, jak i na Teneryfę bardzo wzrosły i wyniosły w piątek odpowiednio aż 2548 i 2288 złotych.

Niezmiennie obowiązuje teza, że ceny przelotów w tanich liniach, czyli również ceny produktów aranżowanych przez agentów, bądź samodzielnie przez turystów, zmieniają się w zdecydowanie większym zakresie niż ceny gotowych pakietów turystycznych. Skoki ich cen przypominają skoki cen akcji na giełdach, ale ich skala jest nieporównanie większa. Dlatego, po to aby zdobyć nawet pobieżne rozeznanie, czy w danej chwili jest tam rzeczywiście tanio, czy też może akurat bardzo drogo, warto przez jakiś czas obserwować zmiany sytuacji na rynku przelotów lotniczych oferowanych przez tanie linie.

Średnie ceny biletów z Warszawy na 14 najważniejszych kierunkach turystycznych wspólnych dla tanich linii i czarterów na wyloty w pierwszym tygodniu po wakacjach zaczęły się rozchodzić. W tanich liniach ich średnia cena spadła z 1065 do 945 złotych, a w czarterach na tych samych kierunkach nieco wzrosła z 1085 do 1114 złotych. Na trasach z Katowic oraz z Krakowa średnia cena w tanich liniach również spadła - z 971 do 904 złotych, a w czarterach podobnie jak z Warszawy wzrosła - z 996 do 1084 złotych. Tym samym powstała sytuacja, gdy ceny przelotów tanimi liniami stają się ponownie istotnie tańsze od połączeń czarterowych. Na razie różnica nie jest jeszcze duża i wyniosła przy wylotach z Warszawy 168 złotych, a przy wylotach z Katowic 180 złotych, ale w następnych tygodniach będzie zapewne rosnąć. Należy przy tym zaznaczyć, że w I kwartale tego roku występowały i z Warszawy i z Katowic znacznie większe różnice cen przelotów na kierunkach turystycznych na korzyść tanich linii, które przekraczały z reguły 500 złotych.

Z raportem Wczasopedii można zapoznać się poniżej.

Możesz także pobrać plik: turinfo_20150817_wczasopediapartner20150817media.pdf



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com