TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Komisja Parlamentu Europejskiego ds. wolności obywatelskich zaaprobowała plan zniesienia wiz wjazdowych do krajów strefy Schengen dla obywateli Ukrainy. Zgodnie z postulowanym pomysłem, wizy miałyby być zniesione tylko dla posiadaczy paszportów biometrycznych.
reklama
Rezolucja przygotowana przez centroprawicową europosłankę Mariję Gabriel zyskała poparcie 38 europosłów z komisji ds. wolności obywatelskich. Czterech było przeciwko, a jeden wstrzymał się od głosu. Wynik głosowania w komisji może sugerować, że plan zyska akceptację całego Parlamentu Europejskiego.
Posłanka-sprawozdawczyni zaapelowała do rządów państw wspólnoty o możliwie najszybsze podjęcie sprawy liberalizacji wizowej dla Ukraińców i otworzenie drogi do wprowadzenia jej w życie. Odnosząc się do zagrożeń bezpieczeństwa związanych ze zniesieniem wiz, sprawozdawczyni podkreśla, że odsetek odmownych decyzji dotyczących przyznawania Ukraińcom wiz jest niższy niż 2 procent, zaś odsetek nielegalnych imigrantów, którzy są odsyłani na Ukrainę na podstawie podpisanej w 2007 roku, umowy o readmisję sięga 80 procent.
Jeśli plan wejdzie w życie to posiadający biometryczne paszporty obywatele Ukrainy będą mogli wjechać bez wizy do krajów Schengen na okres do 90 dni w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych. Jego wejście w życie nie zależy jedynie od Parlamentu Europejskiego, ale i od rządów państw unijnych, które zwlekają z decyzją pomimo pozytywnej rekomendacji Komisji Europejskiej.
Zniesienie przez Unię Europejską wiz wjazdowych dla obywateli Ukrainy byłoby dobrą wiadomością dla polskiej turystyki przyjazdowej. Utrudnienia związane z wydawaniem wiz dla Ukraińców są jednym z głównych powodów spadku liczby turystów z tego kraju, odczuwanego zwłaszcza w sezonie zimowym. Zniesienie konieczności posiadania wiz dla Ukraińców mogłoby pomóc hotelarzom odzyskać przynajmniej część turystów. Oczywiście wymogi formalne nie są jedynym powodem spadku liczby ukraińskich turystów. Odpowiadają za niego także aktualna, niepewna sytuacja polityczna zwłaszcza na wschodzie Ukrainy, czy też spadek wartości hrywny. Wartość ukraińskiej waluty od 2013 roku spadła o ponad 60 proc. W efekcie tego część turystów, którzy jeszcze 3 lata temu mogli sobie pozwolić na urlop za granicą, teraz mogą mieć z tym trudności. Niemniej jednak liberalizacja przepisów wizowych pomogłaby odzyskać choć część ukraińskich turystów.
Unia Europejska i Ukraina rozpoczęły negocjację w sprawie liberalizacji programu wizowego. W kwietniu 2016 roku Komisja Europejska zaaprobowała pomysł liberalizacji wizowej dla Ukraińców.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami