TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2015-08-24 - Czy posezonowe przeceny mamy już za sobą ?

Spółka Traveldata, właściciel serwisu Wczasopedia.pl. przygotowała kolejny raport poruszający istotne kwestie z zakresu cen imprez turystycznych.

reklama


Tym razem zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów z okresu 07-13 września z cenami dla wylotów w dniach 31 sierpnia-06 września. Jest to zatem porównanie ofert drugiego w pełni powakacyjnego tygodnia z ofertami pobytów bezpośrednio po zakończeniu wakacji zebranych według stanu na dzień 21 sierpnia. Spadek średniej ceny w tak określonych okresach okazał się dość duży i wyniósł 67 złotych, ale jest on sporo mniejszy niż różnice z poprzednich zestawień, czyli dla okresów o tydzień i dwa tygodnie wcześniejszych - odpowiednio 140 i 384 złotych. Świadczyć to może o tym, że główne posezonowe przeceny mamy już za sobą i teraz tempo obniżek cen nie będzie już tak spektakularne.

Tym razem największe redukcje cen odnotowano na wyspach Majorce, Lanzarote i Teneryfie - o średnio 410, 375 i 256 złotych oraz na Korfu i Gran Canarii - o 204 i 134 złote. Wspólną cechą tych kierunków jest to, że były one w szczycie sezonu relatywnie kosztowne. Z kolei najbardziej podrożały Portugalia i Cypr - o 433 i 113 złotych, a także Hurghada, Synaj i Turecka Riwiera o średnio 54, 34 i 31 złotych. Są to kierunki, których ceny albo ostatnio znacząco potaniały (Portugalia), albo generalnie dla wylotów pod sam koniec wakacji często notują chwilowe przeceny (kierunki rodzinne). Dodatkowo w przypadku Egiptu ceny od wielu tygodni były tak bardzo obniżone, że na kolejne spadki trudno już dalej liczyć, a na Tureckiej Riwierze jest to już kolejny wzrost (poprzednio 24 złote), spowodowany być może zbyt dużą obniżką cen w pierwszym okresie wzrostu obaw przed niebezpiecznymi incydentami w tym kraju oraz redukowaniem podaży na tym kierunku przez touroperatorów.






Jeżeli przejdziemy do porównań dla wylotów z okresu 06 -13 września w latach 2014 i 2015, to różnica obecnych średnich cen wobec cen z odpowiedniego okresu sprzed roku wykazała kolejny spadek i wyniosła 67 złote (poprzednio 82 złote). Nadal duże dodatnie różnice obserwujemy na Wyspach Kanaryjskich, ale zmalały one kolejny już raz wraz ze spadkiem ich cen z bardzo wysokich tegorocznych poziomów wakacyjnych. Dodatnia średnia różnica cen na Kanarach wobec 2014 roku w ostatnim tygodniu wyniosła już jedynie 102 złote wobec 195 złotych przed tygodniem, 235 złotych przed dwoma i aż 426 złotych przed trzema tygodniami. W tej sytuacji spośród dużych kierunków liderem wzrostu średnich cen w relacji z rokiem ubiegłym została Bułgaria - 145 złotych, a wiceliderem kierunki egipskie - 116 złotych. Do cen ubiegłorocznych mocno zbliżyła się Grecja - spadek średniej dodatniej różnicy z 71 do tylko 15 złotych, a znacząco wyższe ceny niż w ubiegłym sezonie notowano na bijącej rekordy powodzenia wyspie Zakintos, a niższe na przecenionej właśnie wyspie Korfu - o 55 złotych. Ujemną różnicę wobec cen z 2014 powiększyła nieco Turcja - z 61 do 70 złotych, a nadal najbardziej przecenionym kierunkiem wobec ubiegłego sezonu pozostaje Tunezja - o 166 złotych.

Wśród dużych biur podróży najbardziej obecnie obniżone ceny w relacji do roku ubiegłego oferuje teraz biuro Wezyr - o średnio 100 złotych, a niższe ceny od ubiegłorocznych mają także biura Grecos, TUI i Rainbow Tours - średnio o 40 do 50 złotych. Wzrosty, ale niższe od średniej (średnia to 67 złotych) prezentują biura Itaka, Sun & Fun oraz Exim Tours, a wyższe Neckermann, a szczególnie Alfa Star. W tym, co ma dla turystów jednak największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 21 destynacjach (znów wypadła z nich Dżerba) i w trzech kategoriach hoteli, to czołówka organizatorów praktycznie się nie zmieniła. Wyraźną pozycję lidera nadal posiada Rainbow Tours, który ma obecnie takich ofert aż 27, a czołową trójkę uzupełniają biura Itaka, Wezyr i Exim Tours (wszystkie po 13 ofert). Wśród małych organizatorów konsekwentnie dużą liczbą niedrogich propozycji wyróżnia się biuro Net Holiday (też 13 ofert).

Według turystycznych portali niemieckich obecny sezon letni jest kolejnym, w którym szczególne sukcesy rynkowe w Niemczech odnoszą organizatorzy średniej wielkości jak Schauinsland, Alltours i FTI, a wzrost czołowych koncernów jest wolniejszy. Według oceny na połowę sierpnia wzrost liczby rezerwacji w TUI wynosi 1-2 procent przy 85 procentowej realizacji zaplanowanego programu. Z kolei Thomas Cook ma spadek liczby rezerwacji oceniany na 3 procent, a stopień realizacji programu szacowany jest na 75 procent. Te słabe oceny mogą być prawdopodobną przyczyną ostatnich dużych spadków cen akcji tego touroperatora. Więcej o wynikach obu tych koncernów według stanu na 30 czerwca tego roku (3 kwartały ich roku obrotowego) w odrębnym materiale już niebawem.

Dużym powodzeniem cieszy się w Niemczech sprzedaż zimowej egzotyki, a zwłaszcza Kuby i Dominikany. W ostatnich sześciu latach kierunki karaibskie rosły w Niemczech w średnim tempie 6,5 procent rocznie, ale teraz dynamika ta znacznie przyspieszyła. DER Touristik (koncern REWE) powiększył liczbę miejsc na te destynacje o 50 procent. Szybkiemu wzrostowi perspektyw Karaibów sprzyjają nowe inwestycje w nowoczesną bazę hotelową i turystyczną infrastrukturę, a także coraz bardziej korzystne ceny paliwa, które mają istotne znaczenie przy przelotach na długie dystanse. Czynnikiem, który na razie częściowo osłabia te zalety jest nadal dość wysoki kurs dolara wobec euro.

W ostatnim tygodniu w liniach Ryanair ceny dla przelotów na kierunkach turystycznych w okresie 06 - 13 września, mimo że generalnie dość wysokie to jeszcze nieco wzrosły - średnio o 9 złotych (w poprzednim zestawieniu spadły o 122 złote). Największa zwyżka ceny wystąpiła na połączeniu z Warszawy do Chanii - o 280 złotych, a zniżka z Warszawy na Gran Canarię - o 300 złotych.

Natomiast ceny w liniach Wizzair dla przelotów w okresie 06 - 13 września wykazały zaskakująco wysoki wzrost, który wyniósł średnio 136 złotych. Największą zwyżkę cen zanotowały przeloty z Warszawy do Lizbony - o średnio 240 złotych, a zniżkę z Warszawy na Cypr - o średnio 20 złotych. Z kolei liniach Norwegian ceny nielicznych pozostałych jeszcze miejsc na Gran Canarię mocno wzrosły - o 240 do 2788 złotych, a na Teneryfę spadły - o 250 do 2038 złotych.

Niezmiennie obowiązuje teza, że ceny przelotów w tanich liniach, czyli również ceny produktów aranżowanych przez agentów, bądź samodzielnie przez turystów, zmieniają się w zdecydowanie większym zakresie niż ceny gotowych pakietów turystycznych. Skoki ich cen przypominają skoki cen akcji na giełdach, ale ich skala jest nieporównanie większa. Dlatego, po to aby zdobyć nawet pobieżne rozeznanie, czy w danej chwili jest tam rzeczywiście tanio, czy też może akurat bardzo drogo, warto przez jakiś czas obserwować zmiany sytuacji na rynku przelotów lotniczych oferowanych przez tanie linie.

Średnie ceny biletów z Warszawy na 14 najważniejszych kierunkach turystycznych wspólnych dla tanich linii i czarterów na wyloty w drugim tygodniu po wakacjach ponownie zbliżyły się do siebie. W tanich liniach ich średnia cena wzrosła z 945 do 1026 złotych, a w czarterach na tych samych kierunkach też wzrosła, ale w nieco mniejszej skali, bo z 1114 do 1158 złotych. Na trasach z Katowic oraz z Krakowa średnia cena w tanich liniach minimalnie wzrosła - z 971 do 977 złotych, a w czarterach nawet trochę spadła - z 1084 do 1071 złotych. W rezultacie ceny przelotów tanimi liniami są nadal tańsze od połączeń czarterowych, ale różnice uległy chwilowemu zmniejszeniu i wyniosły przy wylotach z Warszawy 132 złote (poprzednio 168 złotych), a przy wylotach z Katowic 94 złote (poprzednio 180 złotych). Należy przy tym pamiętać, że w I kwartale tego roku występowały z Warszawy i z Katowic znacznie większe różnice cen przelotów na kierunkach turystycznych na korzyść tanich linii i przekraczały one z reguły 500 złotych.

Z raportem Wczasopedii można zapoznać się poniżej.

Możesz także pobrać plik: turinfo_20150824_wczasopediapartner20150824media.pdf



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com