TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2016-10-11 - Polska potrzebuje więcej kontrolerów ruchu lotniczego?

Poszukiwani kontrolerzy ruchu lotniczego. Jakie wymagania należy spełnić aby móc aplikować?

reklama


Kandydaci chcący wziąć udział w kolejnym szkoleniu, które rozpocznie się w drugim kwartale 2017 roku, powinni złożyć aplikację do końca października bieżącego roku. Potencjalni członkowie załogi kontrolerów muszą mieć ukończone co najmniej 18 lat, płynnie posługiwać się językiem polskim i angielskim zarówno w mowie, jak i piśmie, posiadać co najmniej wykształcenie średnie maturalne, a także dobry stan zdrowia oraz umiejętność skutecznego radzenia sobie ze stresem. Dodatkowymi atutami są spostrzegawczość, dobra orientacja przestrzenna, czy umiejętność szybkiego i odpowiedzialnego podejmowania decyzji.

Na wszystkich polskich lotniskach pracuje aktualnie 503 kontrolerów ruchu lotniczego. Pełniąca obowiązki prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Magdalena Jaworska przekonuje, iż Agencja, do końca 2019 roku, chce powiększyć zespół kontrolerów do 600 osób. Prognozy Unii Europejskiej, oraz Eurocontrol mówią o podwojeniu ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni do 2030 roku. Obecnie w polskiej przestrzeni powietrznej wykonywanych jest rocznie około 700 tys. operacji lotniczych.

Proces rekrutacji na kontrolera ruchu lotniczego to skomplikowany, kilkuetapowy proces. Jak ujawnia PAŻP, na 1000 zgłaszających się kandydatów, rekrutację przechodzi około 30.

Agencja przekonuje, że pensja kontrolera lotów w Polsce jest wysoka, lecz niższa niż średnia płaca w tej branży w Europie. Według serwisu wynagrodzenia.pl, mediana wynagrodzeń kontrolerów ruchu lotniczego wynosi 8476 PLN brutto. Warto zauważyć, że ich zarobki są uzależnione od wielkości portu i ilości rejsów, które dane lotnisko obsługuje. Inaczej będzie zarabiał kontroler w Warszawie, a inaczej w Zielonej Górze.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com