TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Podczas pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw odbyło się kilka ciekawych wydarzeń, m.in. konferencja prasowa kraju partnerskiego Targów - Palestyny.
reklama
Na konferencji poruszano kwestie związane z potencjałem turystycznym tegorocznego kraju partnerskiego targów.
"Wzięcie udziału w Międzynarodowych Targach Turystycznych TT Warsaw w roli partnera to jedna z najcenniejszych rzeczy, jaką wykonujemy dla naszego kraju" - podkreślała we wstępie Rula Ma'ayah, minister turystyki i starożytności Państwa Palestyny.
Pani minister dodała, iż Palestyna nie chce być kojarzona tylko i wyłącznie jako kraj posiadający historyczne i kulturowe skarby ludzkości. - "W chwili obecnej większość odwiedzających nas to chrześcijanie, przygotowujemy również ofertę dla muzułmanów i wyznawców innych religii. Stawiamy na rozwój turystyki alternatywnej wykorzystując potencjał lokalnych społeczności, które można poznać bliżej, nocując pośród nich i obserwując ich życie oraz obyczaje. Palestyna proponuje też bogactwo przyrodnicze: pustynię i zielone obszary, góry, doliny i Morze Martwe" - mówiła minister.
Jakie działania podejmuje palestyński rząd, by kraj stał się bardziej atrakcyjny turystycznie?
"Ministerstwo Turystyki i Starożytności odnawia stanowiska archeologiczne i inne miejsca odwiedzane przez turystów. Dokładamy wszelkich starań, by w każdym z nich było muzeum i centrum informacji. Sektor prywatny inwestuje natomiast w hotele i restauracje, co przekłada się na wzrost pobytów z noclegiem. Właśnie dzisiaj podczas warszawskich targów, ruszyła polska wersja oficjalnej strony ministerstwa turystyki i starożytności - Travel Palestine. - Nasz kraj jest bezpieczny i mówię o tym z pełnym przekonaniem, gdyż potwierdzili mi to niejednokrotnie sami polscy turyści po swoim powrocie z wyjazdu" - podsumował Azmi Al Daqqa, ambasador Państwa Palestyny w Polsce.
Palestyńskie władze od kilku lat inwestują miliony dolarów w rozwój turystyki. W chwili obecnej kraj ten może zaoferować około 10 tysięcy miejsc noclegowych w ponad 100 obiektach hotelarskich skategoryzowanych jako 3 i czterogwiazdkowe. Występują także liczne luksusowe hotele.
"W ubiegłym roku przeprowadziliśmy kategoryzację obiektów hotelowych, przyjmując wdrażając światowe standardy. Hotele dwóch najlepszych kategorii są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych" - mówiła minister.
Niewątpliwie dużym problemem Palestyny jest brak własnego lotniska. Izrael za wszelką cenę chce zatrzymać turystów u siebie i nie zezwala na budowę własnego portu lotniczego. "Gdybyśmy mieli własne lotnisko, turyści przyjeżdżaliby bezpośrednio do nas i prawdopodobnie zabawiliby zdecydowanie dłużej. Niestety nie kontrolujemy również naszych granic"
Pomimo utrudnień i braku lotniska,w przeciągu ostatnich lat systematycznie zwiększa się liczba turystów odwiedzających Palestynę. W 2012 roku zanotowano 25% wzrost pobytów z noclegiem, w 2013 roku liczba ta zwiększyła się o kolejne 5%. Trend ten utrzymuje się także w kolejnych latach.
Czy Polska dla Palestyny jest ważnym partnerem? Ilu Polaków odwiedza ten kraj?
"Polski rynek jest dla nas bardzo istotny. Polska to kraj katolicki, a Palestyna jest Ziemią Świętą. Jesteśmy obecni na imprezach targowych na całym świcie, jednak na Polsce koncentrujemy się w szczególności. Już po raz drugi jesteśmy partnerem targów turystycznych w waszym kraju. Według dostępnych danych każdego roku przyjmujemy około 80 tysięcy turystów z Polski. Mamy nadzieję, że liczba ba ta wzrośnie po tegorocznych targach" - podsumowała pani minister.
Pomimo iż istnieje realne zagrożenie terrorystyczne w regionie, władze Palestyny liczą, że po kampanii promocyjnej na TT Warsaw, polscy turyści chętniej wybiorą ją na miejsce swojego wypoczynku.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami