TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
2016-07-26 - Wakacje w kwaterach prywatnych - co wybierają turyści?
Coraz więcej osób decyduje się na spędzenie urlopu w Polsce. Jak spędzają czas? Jak kształtują się średnie ceny kwater i apartamentów?
reklama
W roku ubiegłym najczęstszym wyborem klientów serwisu Noclegowo.pl było 4-7 dni w apartamencie lub kwaterze prywatnej nad Bałtykiem. Okazuje się, że i w tym roku Polacy preferują te rodzaje obiektów, może ze względu na stosunkowo niską cenę. Rodziny częściej wybierają niezależne apartamenty o lepszym standardzie i wyposażeniu. Kwatery prywatne wybrało aż 40% użytkowników, z kolei na apartamenty zdecydowało się 31%. Mniej osób decyduje się na niskobudżetowe obiekty takie jak pensjonaty (14%). Rzadziej też wybierany jest urlop w willach (4%) i domkach wypoczynkowych (7%).
Jeżeli chodzi o ceny to najwięcej będą kosztować wakacje nad morzem. Najdroższe jest Trójmiasto gdzie w Gdańsku średnio za nocleg zapłacimy 132 zł, zaś w Sopocie 129zł. Osoby, które chciałyby wypocząć na plaży, jednak nie dysponują dużym budżetem powinny wybrać Ustkę (66zł/osobę/dobę), Świnoujście (73zł/osobę/dobę) lub Łebę (64zł/osobę/dobę). Średnie ceny noclegów w tych miejscowościach są także niższe niż wypoczynek w górach. Noc w Stolicy Tatr w tym roku kosztować będzie średnio 114zł, czyli o około 30zł mniej niż w roku 2015. Noc w mniejszej miejscowości górskiej na przykład w Karpaczu to koszt 103 zł.
Źródło: Noclegowo.pl
Warto jednak pamiętać, że często do cen noclegów doliczane są takie opłaty jak: klimatyczne, za parking, sprzątanie, dostawkę łóżka turystycznego dla dzieci, wypożyczenie sprzętu (leżak, rower), za pobyt z pupilem czy za klimatyzację.
Wciąż nieustająca moda na aktywny tryb życia bez wątpienia odbiła swoje piętno na formach spędzania urlopu. Polacy częściej decydują się na zwiedzanie na dwóch kółkach, naukę nowych sportów wodnych itp. Oprócz mody, spowodowane jest to stale poprawiającą się infrastrukturą oraz podażą tego typu ofert. Powstaje coraz więcej ścieżek i szlaków rowerowych, modernizowana jest infrastruktura dla sportów wodnych, powstają szlaki konne, coraz bardziej popularny jest rodzinny wypoczynek w ośrodkach dysponujących np. stadninami - komentuje prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski.
Częste są także wyjazdy 1-3 dniowe, taki okres wybiera ponad 22% wczasowiczów. Analizując podróże krajowe krótkookresowe, najwięcej wyjazdów odnotowano w sierpniu (3 mln), ale dość dużą popularnością cieszą się również wyjazdy w marcu, czerwcu i lipcu - zaznacza Katarzyna Kopeć-Ziemczyk, rzecznik prasowy Ministerstwa Sportu i Turystyki. Najrzadziej Polacy wybierają wypoczynek na ponad 2 tygodnie, na dłuższy urlop decyduje się niespełna 2% użytkowników serwisu Noclegowo.pl.
Żródło: Noclegowo.pl
Z danych zgromadzonych przez serwis Noclegowo.pl wynika, że ponad 40% Polaków podróżuje w parach, 24% to grupy czteroosobowe. Popularne są też wyjazdy trzyosobowe, na nie decyduje się 20% podróżujących. Polacy rzadziej wybierają wypoczynek w większych grupach liczących powyżej 5 osób. Być może spowodowane jest to trudnościami ze znalezieniem noclegów dla większej ilości osób, zwłaszcza, gdy poszukujemy go na ostatnią chwilę.
Coraz więcej Polaków decyduje się na spędzenie urlopu w kraju. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Mondial Assistance na tegoroczny urlop wybiera się ponad 17 milionów osób z czego aż 73% planuje wypoczynek wkraju. Może ma na to wpływ sytuacja międzynarodowa. Dane zgromadzone przez Polską Izbę Turystyki również to potwierdzają, według nich w tym roku ok. 75% osób, spośród tych, którzy w ogóle wyjadą planuje pozostać w kraju. Już od wielu lat proporcje te są podobne. W tym roku faktycznie znacznie wzrosła liczba osób, które deklarują, że wyjadą na wakacje do Polski (o 1,8 mln więcej) i nakłada się to na lekki spadek sprzedaży wyjazdów zagranicznych - zaznacza prezes PIT Paweł Niewiadomski.
Baza obiektów noclegowych jest coraz bogatsza. Oferty są zróżnicowane i dostosowane do potrzeb wczasowiczów. Oczywiście warto wcześniej rozpocząć poszukiwanie idealnego miejsca noclegowego, wiąże się to zarówno z niższą ceną, jak i szerszym wyborem. Jednak obecnie poszukiwanie noclegu "na ostatnią chwilę" nie stanowi już tak dużego problemu jak kiedyś.
Wróć do strony głównej
Pełna wersja
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami