TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2016-11-02 - Co obejmie nowa ustawa dotycząca turystyki?

Trwają prace nad nową ustawą dotyczącą turystyki, która ma wdrożyć dyrektywę 2015/2302 w sprawie imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych.

reklama


W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja o Projekcie ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Pomimo tego, że branża wielokrotnie wskazywała na potrzebę stworzenia raczej szerokiej ustawy o turystyce, nic nie wskazuje aby temat został potraktowany przez ustawodawcę w nieco szerszy sposób.

Jak przekonują autorzy projektu, szeroki zakres zmian wynikający z konieczności wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2302 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych, jak i z potrzeby dostosowania obowiązujących przepisów do zmieniających się realiów funkcjonowania rynku turystycznego, wymaga opracowania projektu nowej ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.

Nowa ustawa uchyli przepisy obecnej ustawy o usługach turystycznych w zakresie dotyczącym organizatorów turystyki, pośredników turystycznych i agentów turystycznych. Pozostały zakres podmiotowy i przedmiotowy ustawy o usługach turystycznych, dotyczący świadczenia usług przez pilotów i przewodników turystycznych oraz świadczenia usług hotelarskich zostanie utrzymany w mocy.

Co konkretnie znajdzie się w projekcie nowej ustawy? Na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podano takie zagadnienia jak:



Zgodnie z planem założonym przez legislatora, projekt ustawy ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w drugim kwartale 2017 roku. W dyskusjach poświęconych nowej ustawie, także w tych ostatnich, podczas Kongresu Turystyki Polskiej w Świdnicy wśród przedstawicieli branży dominowały opinie, iż nowa ustawa powinna zająć się turystyką jako całością. Raczej nie należy się spodziewać, że ten głos zostanie uwzględniony.

Autorzy projektu podkreślają, że, ze względu na krótki termin wdrożenia dyrektywy 2015/2302 proponuje się przygotowanie projektu bez uprzedniego procedowania założeń projektu ustawy. Dyrektywa turystyczna została przyjęta w październiku 2015 roku, o czym pisaliśmy w aktualności Parlament Europejski przyjął dyrektywę turystyczną. Jak podnoszono na kongresie w Świdnicy, przez ten cały rok niewiele się działo, a teraz ustawodawca nagle budzi się i przekonuje o krótkim terminie wdrożenia dyrektywy. Jest to niepokojące, zwłaszcza, że istnieje niebezpieczeństwo, iż ustawa przygotowana w takim pośpiechu może zawierać wiele błędów.

Pozytywną informacją jest natomiast, projektowana zmiana dotycząca Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Być może spowoduje ona poprawę w zakresie nieprawidłowości, które sygnalizowaliśmy w niedawnym artykule Ewidencja niejasności

Istnieje wiele obaw dotyczących nowej regulacji dotyczącej turystyki. Początkowo mówiło się o powstaniu nowej ustawy o usługach turystycznych, pojawiały się także głosy o potrzebie stworzenia całościowej ustawy o turystyce. Teraz powstaje projekt ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Wygląda na to, że rząd chce zrobić w tej sprawie to co musi (wdrożyć dyrektywę 2015/2302) i mieć problem z głowy.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com