TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2015-05-27 - Jak chronić dzieci w turystyce?

26 maja br. odbyÅ‚a siÄ™ konferencja pt. "Ochrona dzieci i mÅ‚odzieży przed wykorzystywaniem w kontekÅ›cie podróży i turystyki" zorganizowana przez GrupÄ™ HotelowÄ… Orbis we współpracy z FundacjÄ… Dzieci Niczyje, Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz KomendÄ… GłównÄ… Policji.

reklama


Wydarzenie było skierowane do branży turystycznej i miało na celu upowszechnianie zasad, działań edukacyjnych i prewencyjnych na rzecz ochrony najmłodszych.

"Podróżni i pracownicy branży turystycznej majÄ… szansÄ™ zaobserwować niepokojÄ…ce sytuacje, wskazujÄ…ce na podejrzenie wykorzystywania dzieci. SpotkaliÅ›my siÄ™, żeby omówić uwarunkowania prawne i wymogi dla branży turystycznej dotyczÄ…ce ochrony dzieci oraz praktyczne rozwiÄ…zania, które pozwolÄ… zwiÄ™kszyć ich bezpieczeÅ„stwo" - wyjaÅ›nia Gabriela Kühn, koordynator kampanii w Fundacji Dzieci Niczyje.

"Przez lata wydawało się, że problem wykorzystywania seksualnego dzieci w turystyce nas nie dotyczy, że to dotyczy tylko bardzo biednych krajów, że to dotyczy Azji. W związku z ogromnym wzrostem liczby turystów co roku, rośnie także zagrożenie. Bardzo ważne jest, żebyśmy wzięli pod uwagę kwestię ochrony dzieci w hotelach" - podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Maria Keller-Hamela z Fundacji Dzieci Niczyje. "Do tej pory często było tak, że hotel nie zwracał specjalnie na to uwagi. Bardzo ważne było zachowanie prywatności. Sami pracownicy hoteli mówili, że: "To nie mój interes. Dbam o to, żeby gość był zadowolony z naszej usługi, a jeżeli będę interweniował, to może to być źle odebrane przez mojego przełożonego, że ten gość już do nas nie wróci i biznes na tym straci. Chcielibyśmy, żeby różne firmy hotelowe podpisały ten kodeks, żeby spełniały standardy, które polegają m.in. na tym, że wszyscy pracownicy hotelu są przeszkoleni w zakresie identyfikacji tego, co może być niepokojące, co może świadczyć o tym, że dochodzi do krzywdzenia dzieci" - dodaje.

Oprócz dyskusji, zostaÅ‚y przedstawione dobre praktyki i doÅ›wiadczenia Grupy Hotelowej Orbis, a także wytyczne dotyczÄ…ce ochrony dzieci i spoÅ‚ecznego zaangażowania biznesu w tym obszarze oparte na Kodeksie PostÄ™powania na rzecz ochrony dzieci przed wykorzystywaniem (www.thecode.org ).

"Ochrona dzieci stanowi jedno z naszych zobowiÄ…zaÅ„ na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dajemy przykÅ‚ad w tworzeniu dobrych praktyk w hotelarstwie, które pomagajÄ… w zwalczaniu niemożliwych do zaakceptowania, negatywnych zjawisk spoÅ‚ecznych. Wspólnie z naszymi partnerami bÄ™dziemy edukować i informować, aby zwiÄ™kszać Å›wiadomość spoÅ‚eczeÅ„stwa, zwalczać takie negatywne zjawiska spoÅ‚eczne i dziaÅ‚ać prewencyjnie na rzecz ochrony nieletnich" - powiedziaÅ‚ Gilles Clavie, prezes zarzÄ…du i dyrektor generalny Orbis SA.

Liczba turystów na całym świecie rośnie, a wraz z większą liczbą podróżujących proporcjonalnie zwiększa się również ryzyko wykorzystywania dzieci. Bardzo trudno jest uzyskać dokładne dane na temat skali problemu wykorzystywania seksualnego dzieci, wiele przypadków nie jest ujawnianych, dlatego należy zwiększać świadomość wobec tego problemu poprzez angażowanie do współpracy nowych podmiotów, co poprawi wykrywalność incydentów przemocy w stosunku do dzieci.

"Od blisko 3 lat prowadzimy program prewencji w tym zakresie, który wymaga nie tylko współpracy interdyscyplinarnej pomiędzy Fundacją Dzieci Niczyje, Policją i Orbisem, ale przede wszystkim regularnych szkoleń, edukacji i polityki informacyjnej. Dopiero tak kompleksowe działania pozwalają na sumienną realizację założeń Kodeksu Postępowania" - tłumaczy Katarzyna Nowak, kierownik komunikacji korporacyjnej i CSR w Grupie Orbis.

Jak podkreśla Maria Keller-Hamela, takie inicjatywy już przynoszą efekty "Mamy kilka przypadków, już nawet skazań prawomocnym wyrokiem sądu sprawców, którzy wykorzystywali dzieci i sprowadzali je do hotelu" - mówi ekspertka z Fundacji Dzieci Niczyje.

Kodeks PostÄ™powania (ang. The Code of Conduct) powstaÅ‚ w 1998 roku z inicjatywy ECPAT International, która jest sieciÄ… organizacji pozarzÄ…dowych podejmujÄ…cych dziaÅ‚ania majÄ…ce na celu przeciwdziaÅ‚anie wykorzystywaniu dzieci w prostytucji, pornografii i handlu ludźmi. Fundacja Dzieci Niczyje peÅ‚ni w Polsce rolÄ™ lokalnego reprezentanta Kodeksu PostÄ™powania (Local Code Representative) oraz przedstawiciela organizacji ECPAT.

Dokument ten zobowiÄ…zuje do:


  1. Ustanowienia wewnętrznej polityki mającej na celu przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu dzieci.
  2. Przeszkolenia personelu hotelowego w zakresie polityki przyjÄ™tej przez firmÄ™. Szkolenia obejmujÄ… personel pracujÄ…cy w kraju pochodzenia oraz w krajach, do których turyÅ›ci wyjeżdżajÄ… w celach turystyki seksualnej.
  3. Wprowadzenia w umowach z dostawcami klauzuli, informującej o działaniach podejmowanych przeciwko turystyce seksualnej.
  4. Informowania turystów za pomocÄ… katalogów, broszur, ulotek, spotów czy strony internetowej o problemie wykorzystywania seksualnego dzieci i spoÅ‚ecznym zaangażowaniu biznesu w dziaÅ‚ania majÄ…ce na celu przeciwdziaÅ‚anie problemowi.
  5. Informowania kluczowych osób w otoczeniu lokalnym o prowadzonej przez firmÄ™ polityce oraz współpraca z: policjÄ…, taksówkarzami, wÅ‚aÅ›cicielami barów czy restauracji etc.
  6. Corocznego raportowania.




Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com