TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
2016-02-12 - Komunikat Turystyczny TPN
W Tatrach panuje pełnia zimy, szlaki zasypane są świeżym śniegiem i dobrze przetarte są tylko w partiach reglowych.
reklama
W wyższych partiach Tatr szlaki są zawiane i nieprzetarte, a ich przebieg jest niewidoczny i tylko na niektórych szlakach założone są pojedyncze ślady. Po ostatnim silnym wietrze na wielu szlakach w terenie leśnym można się spodziewać powalonych drzew. Powalone drzewa zalegają m.in. w Dolinie Małej Łąki, na Przełęcz Iwaniacką, na zielonym szlaku na Kasprowy Wierch z Kuźnic, na szlakach z Rusinowej Polany na Rówień Waksmundzką i Polanę pod Wołoszynem oraz w Dolinie Pańszczycy. Pozostałe szlaki są przecięte i udrożnione, albo zalegające drzewa tylko w niewielkim stopniu utrudniają ich przejście.
Zagrożenia
- Na wielu szlakach zalegają powalone gałęzie i drzewa, które utrudniają bądź uniemożliwiają wędrówkę,
- W Tatrach podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać połamane gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia,
- Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa,
- W wyższych partiach Tatr szlaki są zawiane i nieprzetarte, a ich przebieg jest niewidoczny, co może być przyczyną pobłądzeń. W wielu miejscach potworzyły się duże zaspy
Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie, zimowe oraz używanie sprzętu zimowego (czekan, raki, kask, zestaw lawinowy), a na niektórych szlakach nawet sprzętu taternickiego ( lina, uprząż, kask i używanie asekuracji).
W dolinkach reglowych zalecamy używanie kijków.
Po ostatnim wietrze na szlakach w terenach leśnych należy spodziewać się czasowych wyłączeń niektórych szlaków oraz chwilowych zatrzymań ruchu turystycznego (z powodu prowadzonych prac przecinania powalonych drzew).
Wróć do strony głównej
Pełna wersja
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami