TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2015-06-24 - PIU doradza samodzielnie podróżującym

Najbliższe trzy miesiące to czas nieustających wyjazdów wakacyjnych. Równocześnie jest to czas wzmożonego ruchu na drogach i większej liczby wypadków.

reklama


Polska Izba Ubezpieczeń podpowiada na co zwracać uwagę przygotowując się do podróży oraz co zrobić, gdy dojdzie do wypadku lub kolizji.

Jak wynika z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD), statystycznie to latem na polskich drogach dochodzi do największej liczby wypadków. Na wysokim poziomie kształtuje się także liczba kolizji w tym okresie. Piękna pogoda, dłuższy dzień, więcej okazji do spotkań "przy grillu"i wzmożony ruch na drogach nadal wpływają na zbyt wysoką liczbę zdarzeń drogowych.

"Polscy kierowcy z roku na rok powodują coraz mniej wypadków. Chociaż to dobra informacja, to nie możemy zapominać o tym, że Polska - spośród krajów Unii Europejskiej - znajduje się na 24. miejscu pod względem liczby ofiar wypadków na 100 tys. mieszkańców. W okresie wakacyjnym powinniśmy zachowywać jeszcze większą czujność. Przypominamy o kluczowych zasadach, ograniczających do minimum nerwy, które z pewnością pojawią się, jeśli weźmiemy udział w wypadku lub kolizji drogowej" - mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

Zasada 1. Pamiętaj o sprawdzeniu samochodu i zabraniu niezbędnych dokumentów
Dobre przygotowanie do podróży pozwoli nam uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek. Dlatego przed odjazdem:



Zasada 2. Zachowuj się rozsądnie podczas podróży i unikaj niebezpiecznych manewrów
Jak podaje KRBRD, co roku dochodzi w Polsce do ok. 400 tys. zdarzeń drogowych. Najczęstszymi przyczynami były nadmierna prędkość, nieudzielenie pierwszeństwa pojazdom oraz pieszym i niezachowanie odpowiedniej odległości na drodze. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wzięcia udziału w wypadku lub kolizji pamiętaj, aby:


Zasada 3. Doszło do zdarzenia drogowego - zachowaj spokój!
Jeżeli jednak zdarzyło Ci się wziąć udział w wypadku lub kolizji zachowaj w miarę możliwości spokój. Należy wówczas:


Zasada 4. Jesteś poszkodowanym w zdarzeniu drogowym? Zgłoś szkodę swojemu ubezpieczycielowi
O zdarzeniu drogowym należy powiadomić ubezpieczyciela. Osoba poszkodowana, w większości przypadków może zadzwonić do swojego ubezpieczyciela. Od początku kwietnia działa bowiem w Polsce tzw. system BLS, czyli bezpośredniej likwidacji szkód. Dzięki niemu szkodę możemy zgłosić bezpośrednio do swojego ubezpieczyciela, u którego mamy wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC. On natomiast wypłaci odszkodowanie, a następnie rozliczy się ubezpieczycielem sprawcy.

Dotychczas szkody należało zgłaszać do ubezpieczyciela sprawcy. System BLS oferuje obecnie pięć firm. 1 lipca dołączą kolejne dwie, a w październiku kolejna. Łącznie stanowić będzie to niemal 70 proc. rynku OC komunikacyjnego. Sprawcy wypadku pozostaje jedynie zgłosić szkodę w ramach dobrowolnego ubezpieczenia AC. Dlatego jeżeli nie chcesz pokrywać kosztu naprawy samochodu z własnej kieszeni, warto zdecydować się wcześniej na to ubezpieczenie.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com