TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2015-09-18 - Rjukan i Notodden na liście UNESCO

Norweski region Telemark ma powody do dumy. W wakacje na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO trafiły dwie miejscowości - Rjukan i Notodden, których historia ściśle wiąże się z przemysłem, a w szczególności ze znaną firmą Norsk Hydro.

reklama


Rjukan jest położone u stóp najwyższego wzniesienia Telemarku - Gaustatoppen. Okolica słynie z bystrych wód i licznych wodospadów, co przekłada się na ogromny potencjał hydroenergetyczny. Na początku XX wieku Sam Eyde, przedsiębiorca-wizjoner wybudował tam elektrownię wykorzystującą naturę do pozyskiwania energii, powstał także pierwszy na świecie zakład produkcji nawozów sztucznych.

TechnologiÄ™ oparto na pozyskiwaniu azotu z powietrza, co wymaga znacznej iloÅ›ci energii - dlatego wÅ›ród głównych inwestycji znalazÅ‚y siÄ™ dwie elektrownie wodne. Oprócz infrastruktury energetycznej stworzono system transportu, Å‚Ä…czÄ…cy Rjukan z Notodden. Z uwagi na komplikacje terenowe, na jeziorze Tinnsjä uruchomiono regularnÄ… liniÄ™ żeglugowÄ…, obsÅ‚ugiwanÄ… przez promy kolejowe. Firma Norsk Hydro zadbaÅ‚a także o budowÄ™ osiedli dla pracowników firmy i odpowiedniego zaplecza socjalnego. Ponieważ Rjukan leży w tak gÅ‚Ä™bokiej dolinie, że zimÄ… nie docierajÄ… do niej promienie sÅ‚oneczne, zbudowano kolejkÄ™ górskÄ…, dziÄ™ki której mieszkaÅ„cy mogli choć przez krótki czas cieszyć siÄ™ sÅ‚oÅ„cem. PowstaÅ‚ także pomysÅ‚ instalacji zwierciadeÅ‚, które miaÅ‚y skierować promienie sÅ‚oneczne na rynek. Projekt ten zrealizowano dokÅ‚adnie 100 lat później - w 2013 roku.

Zdaniem UNESCO, zespół Rjukan-Notodden doskonale odzwierciedla charakter przemysłu z początku XX wieku - przetrwało tu wiele obiektów, będących zabytkami typowymi dla ówczesnego okresu industrializacji. To także unikalny przykład wkomponowania infrastruktury przemysłowej w otaczający krajobraz.

Warto dodać, że przy jednej z elektrowni - Vemork - przed drugą wojną światową zbudowano zakład produkujący tzw. ciężką wodę, którą Niemcy, po zajęciu Norwegii, zamierzali zastosować do budowy bomby atomowej. Z tego powodu zakład w Vemork stał się areną "bitwy o ciężką wodę" z udziałem brytyjskich i norweskich sił specjalnych oraz alianckiego lotnictwa.

Dzięki wpisowi na listę UNESCO, Rjukan wyrasta na czołową atrakcję turystyczną południowej części Norwegii. Oprócz zabytków związanych z historią przemysłu, elektrowni Vemork, historii zmagań o ciężką wodę czy górskich wędrówek w masywie Gaustatoppen i na przedpolu płaskowyżu Hardangervidda, okolice Rjukan słyną również jako doskonałe tereny narciarskie, z jedną z najdłużej utrzymujących się pokryw śnieżnych w Norwegii.

To niezwykłe miejsce warte jest zobaczenia, na krótki wypad - czy to narciarski czy typowo krajoznawczy - warto wybrać podróż samochodem i promem. Promy Fjord Line pływają do Telemarku codziennie o godzinie 9:00 rano, rejs trwa 4,5 godziny z portu w Hirtshals (Dania, dojazd przez północne Niemcy) dopływamy do Langesund w Norwegii, skąd tylko dwie godziny drogi samochodem dzielą nas od Oslo, podobny odcinek mamy do Rjukan. Ceny za przejazd promem rozpoczynają się od 13 euro za osobę, w ofercie specjalnej z wyżywieniem, dwie osoby i samochód od 158 euro w dwie strony. W drodze do portu, nocując w Danii warto zatrzymać się w Jelling i zobaczyć kamienie runiczne również wpisane na listę UNESCO.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com