TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-05-18 - Podziemne miasto w Będzinie!

Prawdopodobnie za dwa lata, na 650 rocznicę powstania Będzina dla turystów zostaną udostępnione podziemia pod Wzgórzem Zamkowym. Będzie tam restauracja, muzeum i sklepiki z pamiątkami.

reklama


Część podziemnych korytarzy pod zamkiem, pamięta czasy Kazimierza Wielkiego, są one jednak w kiepskim stanie, częściowo zasypane. Lepiej natomiast wygląda 500-metrowy odcinek, wybudowany przez Niemców podczas II wojny światowej, który do tej pory stanowi dla historyków niewyjaśnioną zagadkę. Jedni sądzą, że w podziemnym mieście miał powstać magazyn broni dla Wehrmachtu i schrony przeciwlotnicze. Bardziej prawdopodobna teza głosi, że pod zamkiem budowano fabrykę broni.. - Ludzie mówią, że chodniki budowano w pośpiechu, pomagali okoliczni mieszkańcy, szczególnie górnicy. Inni relacjonują, że budowali je więźniowie z obozu, który znajdował się na terenie dzisiejszej Elektrowni Łagisza - oznajmił Janusz Miduniecki, pracownik referatu kultury i promocji Urzędu Miasta w Będzinie.

To będzińscy urzędnicy wpadli na pomysł, aby zagospodarować lochy i udostępnić je zwiedzającym. - Podziemia są atrakcyjne. Większość korytarzy została wykuta w litej skale wapiennej, tworzą się tam już stalaktyty, poza tym występują liczne gatunki nietoperzy - poinformował Janusz Piątek z magistratu. Władze miasta planują, aby skorzystać z dotacji unijnych, przeznaczonych na dofinansowanie dziedzictwa kulturowego i turystyki.

Lochami zajęli się już naukowcy, od strony przyrodniczej są to pracownicy Uniwersytetu Śląskiego, natomiast zabezpieczenie i przygotowanie podziemi dla zwiedzających, jest w gestii naukowców z AGH. - Zastanawiamy się, w jaki sposób zagospodarować podziemia. Pomagają nam w tym mieszkańcy. W ankiecie internetowej stwierdzili, że chcieliby, aby lochy podzielić na trzy części. Pierwsza zostanie zachowana w stanie pierwotnym, druga będzie służyła celom komercyjnym, czyli będą tu restauracje, sklepy z pamiątkami, a w trzeciej urządzimy muzeum. Chcielibyśmy, aby podziemia razem z zamkiem tworzyły niepowtarzalny kompleks turystyczny - wyjaśnił Piątek.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com