TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2016-11-16 - Propozycja senatu dotycząca zmian w ustawie o transporcie kolejowym

Senat zaproponował 12 poprawek wprowadzających zmiany w ustawie o transporcie kolejowym. Poprawkami zajmie się teraz Sejm.

reklama


Zmiany miałyby dostosować polskie prawo do dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie ujednolicenia kolei w obszarze europejskim.

Wszyscy senatorzy (80 osób) biorący udział w głosowaniu, opowiedzieli się za wprowadzeniem ustawy wraz z poprawkami. Zaproponowane korekty mają charakter legislacyjny i dopracowujący.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego zakłada, między innymi możliwości przepustowe i pobieranie opłat za korzystanie z infrastruktury kolejowej, poprawki w kwestii określenia składników infrastruktury kolejowej czy ustala wymogi jakie musi spełniać prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Zmiany w ustawie przewidują, między innymi wyszczególnienie obiektów usługowych, do których będą stosowane szczególne zasady udostępniania i przyjmowania opłat za użytkowanie. Zmiany mają dotyczyć również zasad udostępniania infrastruktury kolejowej, co wiąże się z możliwością zamawiania przejazdu pociągów przez szerszą grupę podmiotów.

Nowelizacja ustala również definicje stacji kolejowej i dworca kolejowego. Przewoźnicy korzystający z infrastruktury będą musieli udzielać opłat za wynajęcie powierzchni przeznaczonej do obsługi podróżujących oraz przestrzeni gdzie będą znajdować się informacje handlowe.

Opracowano również wieloletni program finansowania infrastruktury kolejowej. Ustawa będzie określać zadania dla zarządzających infrastrukturą oraz wysokość środków finansowych przewidywanych na ich realizację.

Ustawa zakłada zmiany w sprawie nadzoru ze strony ministra właściwego ds. transportu nad prezesem Urzędu Transportu Kolejowego. Prezes Rady Ministrów będzie powoływał prezesa UTK w drodze otwartych wyborów.

Prezesem UTK może być osoba która ma, między innymi polskie obywatelstwo, tytuł magistra, inżyniera lub równorzędny, nie karana prawomocnym wyrokiem, 6 lat stażu pracy, w tym 3 lata na stanowisku kierowniczym. Wprowadzono również zapis zapewniający o niezależności prezesa UTK, który raz do roku będzie musiał składać oświadczenie na temat swojej pracy u premiera.

Przepisy w większości wchodzą w życie po miesiącu od ogłoszenia, pozostałe po 6 miesiącach. Artykuł dotyczący zmian w ustawie z 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych będzie obowiązywał od 1 stycznia 2017 roku.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com