TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Blisko 100 uczestników, 5 prezentacji, 16 warsztatów doskonalących kompetencje zawodowe i wspólna integracja podczas uroczystej kolacji - tak wyglądał pierwszy Polski Kongres Pilotaż i Przewodnictwa, który odbył się 15-16 października w Nadarzynie k/Warszawy.
reklama
Kongres został zorganizowany przez Polską Izbę Turystyki, która uzyskała dofinansowanie na ten cel z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wydarzenie zostało objęte patronatem Dawida Laska, Podsekretarza Stanu w MSiT oraz Adama Struzika, Marszałka Województwa Mazowieckiego. W latach 2004-2013 odbywały się fora pilotażu i przewodnictwa. Niestety poprzedni organizatorzy zaprzestali organizacji kolejnych spotkań. Dlatego Polska Izba Turystyki, po rozmowie z przedstawicielami zawodów, postanowiła zorganizować pierwszy Polski Kongres Pilotażu i Przewodnictwa.
Kongres był wydarzeniem towarzyszącym międzynarodowym targom turystycznym World Travel Show. To umożliwiło znaczne obniżenie kosztów organizacji spotkania dla pilotów i przewodników. Niestety wiązało się także z koniecznością dopasowania się do niezbyt dogodnego terminu, bowiem w połowie października jeszcze wielu pilotów i przewodników obsługuje imprezy turystyczne. Organizatorzy jednak zapewniają, iż w przyszłym roku termin będzie dogodniejszy, aby jeszcze więcej osób mogło wziąć udział w wydarzeniu.
Kongres rozpoczął się od wystąpienia Prezesa Polskiej Izby Turystyki, Pawła Niewiadomskiego, który przywitał przybyłych pilotów i przewodników oraz podziękował im za ich pracę, zauważając iż od nich w sporej mierze zależy satysfakcja turystów z udziału w wycieczce.
Po raz pierwszy polscy piloci i przewodnicy mogli się spotkać z przedstawicielami dwóch międzynarodowych federacji zrzeszających przewodników turystycznych. Do Polski, na zaproszenie Polskiej Izby Turystyki, przyjechała Ivana Curuvija z World Federation of Tourist Guide Associations (WFTGA) i Efi Kalampoukidou z European Federation of Tourist Guide Associations (FEG). Panie zaprezentowały działalność federacji, które reprezentują. Aktualnie Polska nie ma swojej reprezentacji w strukturach WFTGA (o przyjęcie stara się Polskie Stowarzyszenie Trenerów Pilotażu i Przewodnictwa EduGuides), z kolei kilka miesięcy temu do FEG została przyjęta Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich z Krakowa.
Główną prezentacją była ta dotycząca sytuacji pilotów i przewodników po deregulacji zawodów. Zaprezentowano wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 1145 osób (pilotów, przewodników, przedstawicieli biur podróży) prezentujące skutki "uwolnienia" zawodu pilota i przewodnika. Większość respondentów negatywnie oceniła deregulację twierdząc, iż m.in. doprowadziła ona do obniżenia standardu świadczonych usług; otworzyła polski rynek pracy dla osób z zagranicy, pozwoliła na niesprawiedliwe traktowanie polskich pilotów w innych krajach; sprawiła, iż zawód pilota i przewodnika zaczęły wykonywać osoby bez przygotowania zawodowego; zdeprecjonowania statusu zawodowego pilota i przewodnika; piloci coraz częściej wykonują zadania przewodnika; nie ma możliwość zdania egzaminu państwowego i uzyskania uprawnień, które często wymagane są przez pracodawców; nie ma możliwości aktualizacji identyfikatora pilockiego i przewodnickiego itd. Mimo powyższych spostrzeżeń byli respondenci, którzy pozytywnie ocenili deregulację twierdząc, iż sprawiła ona, iż zwiększyła się jakość świadczonych usług, umożliwiono wykonywanie pracy osobom specjalizującym się w wąskiej tematyce, wreszcie biura podróży mogą zatrudniać fachowców a nie tylko osoby z uprawnieniami a deregulacja nie stanowi zagrożenia dla dobrych pilotów i przewodników, którzy zawsze znajdą zatrudnienie.
Ostatnia prezentacja przybliżyła uczestnikom Kongresu ideę programu "Uczenia się przez całe życie" i potwierdzania kwalifikacji zawodowych. Jest to inicjatywna Unii Europejskiej, dzięki której będzie można potwierdzać swojej kwalifikacje. Ważne jest jednak to, iż takie potwierdzenie kwalifikacji będzie nieobowiązkowe, zatem nie jest to działanie prowadzące do przywrócenia regulacji zawodów. Ujednolicenie sposobu weryfikowania kwalifikacji zawodowych ma być pomocne dla pracodawców z całej Unii Europejskiej, bowiem dzięki dokładnemu opisowi kwalifikacji i sposobu jej walidacji będą wiedzieć, jaką wiedzą i umiejętnościami dysponuje kandydat. Zintegrowany System Kwalifikacji ma potwierdzać jakość a nie pozwalać czy zabraniać wykonywać dany zawód.
Po części oficjalnej uczestnicy Kongresu mieli możliwość wziąć udział w warsztatach tematycznych prowadzonych przez trenerów Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Pilotażu i Przewodnictwa EduGuides oraz trenerów umiejętności psychologicznych. Odbyły się następujące warsztaty: "Mów tak, aby ludzie słuchali - sposób budowania komentarza pilocko-przewodnickiego", "Pilot Incentive Travel - w obliczu wyzwania obsługi klienta korporacyjnego", "Współczesna turystyka miejsca - w jaki sposób znajdować nowe tematy w przestrzeni miejskiej i przekazywać je turystom?", "Żyrafy i szakale na wycieczkach", "Proces grupowy w grupie turystycznej", "Jadę na Bałkany!".
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami