TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2009-02-11 - Gdańsk: Motel zbudowany z kontenerów bazą noclegową na Euro 2012?

Młoda architektka Natalia Soliwoda chciałaby, aby w miejscu podupadającej lokomotywowni, w pobliżu powstającego stadionu, powstał zbudowany z kontenerów motel z restauracją i multimedialną biblioteką.

reklama


Soliwoda zaznacza - 1,5 ha terenu przy ulicy Kochanowskiego dziś straszy swoim widokiem. A przecież, jako przyszły sąsiad stadionu piłkarskiego, może stać się bazą noclegową dla gości Euro 2012 i uatrakcyjnić życie mieszkańców dzielnicy.

W swoim dyplomowym projekcie architektka proponuje przekształcić lokomotywownię, której właścicielem jest PKP Nieruchomości, w restaurację, salę taneczną, wypożyczalnię rowerów i ściankę wspinaczkową. Wokoło miałby powstać park i ścieżki rowerowe. Podkreśla - Budynek powinien stać się miejscem wspólnych spotkań mieszkańców Letnicy. A w sąsiadującej z lokomotywownią wieży ciśnień, w której jeszcze kilka lat temu działał klub muzyczny Siouxie, umieściłam bibliotekę multimedialną - wypożyczalnię książek, filmów i gier.

Podstawą projektu jest motel zbudowany z portowych kontenerów. Soliwoda tłumaczy - Różnokolorowo pomalowane, ocieplone, wyposażone w system sanitarny i wsunięte w metalową konstrukcję, pełniłyby funkcję przenośnych pokojów i pracowni artystycznych. Do ich przemieszczania i ustawiania służyłby, dominujący nad całością, stoczniowy dźwig.

Budowanie z kontenerów jest coraz popularniejszą na świecie formą recyclingu w architekturze. Architektka zaznacza - Przemawiają za tym nie tylko względy ekonomiczne. Gotowe moduły, jakimi są kontenery, można przestawiać niczym klocki lego.

Mieszkania tworzone z kontenerów są coraz popularniejsze. W Londynie, w Trinity Buoy Wharf nad Tamizą istnieje już całe Container City, gdzie mieszkania są trzy razy tańsze od powszechnie dostępnych na rynku. Natomiast w Amsterdamie z kontenerów budowane są mobilne akademiki. Soliwoda przyznaje - Można dyskutować, czy to ładna architektura, ale w tym konkretnym przypadku ważne jest to, że nawiązuje do portowej tradycji Gdańska.

PKP Nieruchomości, właściciel lokomotywowni, nie sprzeciwia się wykorzystaniu właśnie w taki sposób zrujnowanego obiektu. Jednak zastrzega, że nie w całości. Alicja Szczodrowska z PKP Nieruchomości poinformowała - Niewielka część budynku pełni funkcję magazynów. Ale ta pozostała przeznaczona jest do likwidacji. Gdyby miasto miało wobec budynku jakieś plany związane z Euro 2012, jesteśmy otwarci na rozmowę.

Tadeusz Gleinert z referatu rewitalizacji gdańskiego magistratu przyznaje - Rewitalizacja społeczna jest niezwykle ważna. Już planujemy, że za trzy lata w budynku, w którym kiedyś mieściła się szkoła, powstanie Dom Otwarty, lokalny klub dla mieszkańców Letnicy. Ale każda nowa propozycja na dzielnicę wzbudza nasze zainteresowanie. Chętnie obejrzymy projekt.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com