TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Młoda architektka Natalia Soliwoda chciałaby, aby w miejscu podupadającej lokomotywowni, w pobliżu powstającego stadionu, powstał zbudowany z kontenerów motel z restauracją i multimedialną biblioteką.
reklama
Soliwoda zaznacza - 1,5 ha terenu przy ulicy Kochanowskiego dziś straszy swoim widokiem. A przecież, jako przyszły sąsiad stadionu piłkarskiego, może stać się bazą noclegową dla gości Euro 2012 i uatrakcyjnić życie mieszkańców dzielnicy.
W swoim dyplomowym projekcie architektka proponuje przekształcić lokomotywownię, której właścicielem jest PKP Nieruchomości, w restaurację, salę taneczną, wypożyczalnię rowerów i ściankę wspinaczkową. Wokoło miałby powstać park i ścieżki rowerowe. Podkreśla - Budynek powinien stać się miejscem wspólnych spotkań mieszkańców Letnicy. A w sąsiadującej z lokomotywownią wieży ciśnień, w której jeszcze kilka lat temu działał klub muzyczny Siouxie, umieściłam bibliotekę multimedialną - wypożyczalnię książek, filmów i gier.
Podstawą projektu jest motel zbudowany z portowych kontenerów. Soliwoda tłumaczy - Różnokolorowo pomalowane, ocieplone, wyposażone w system sanitarny i wsunięte w metalową konstrukcję, pełniłyby funkcję przenośnych pokojów i pracowni artystycznych. Do ich przemieszczania i ustawiania służyłby, dominujący nad całością, stoczniowy dźwig.
Budowanie z kontenerów jest coraz popularniejszą na świecie formą recyclingu w architekturze. Architektka zaznacza - Przemawiają za tym nie tylko względy ekonomiczne. Gotowe moduły, jakimi są kontenery, można przestawiać niczym klocki lego.
Mieszkania tworzone z kontenerów są coraz popularniejsze. W Londynie, w Trinity Buoy Wharf nad Tamizą istnieje już całe Container City, gdzie mieszkania są trzy razy tańsze od powszechnie dostępnych na rynku. Natomiast w Amsterdamie z kontenerów budowane są mobilne akademiki. Soliwoda przyznaje - Można dyskutować, czy to ładna architektura, ale w tym konkretnym przypadku ważne jest to, że nawiązuje do portowej tradycji Gdańska.
PKP Nieruchomości, właściciel lokomotywowni, nie sprzeciwia się wykorzystaniu właśnie w taki sposób zrujnowanego obiektu. Jednak zastrzega, że nie w całości. Alicja Szczodrowska z PKP Nieruchomości poinformowała - Niewielka część budynku pełni funkcję magazynów. Ale ta pozostała przeznaczona jest do likwidacji. Gdyby miasto miało wobec budynku jakieś plany związane z Euro 2012, jesteśmy otwarci na rozmowę.
Tadeusz Gleinert z referatu rewitalizacji gdańskiego magistratu przyznaje - Rewitalizacja społeczna jest niezwykle ważna. Już planujemy, że za trzy lata w budynku, w którym kiedyś mieściła się szkoła, powstanie Dom Otwarty, lokalny klub dla mieszkańców Letnicy. Ale każda nowa propozycja na dzielnicę wzbudza nasze zainteresowanie. Chętnie obejrzymy projekt.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami