TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2017-01-30 - Wzrasta liczba noclegów udzielonych w Niemczech

Niemiecka turystyka przyjazdowa nadal rośnie. Systematycznie wzrasta liczba noclegów udzielonych u naszych zachodnich sąsiadów.

reklama


Federalny Urząd Statystyczny zarejestrował 75,2 miliona noclegów zagranicznych gości w hotelach i pensjonatach powyżej 10 łóżek w okresie od stycznia do listopada 2016. To ponad milion noclegów więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Oznacza to wzrost o 1,4%.

Mimo niesprzyjających czynników zewnętrznych niemiecka turystyka przyjazdowa notuje kolejne wzrosty. Potwierdza tym samym swoją mocną pozycję wśród rynków konkurencyjnych. Czynniki ekonomiczne jak Brexit czy recesja gospodarcza na wielu znaczących rynkach, ale także kwestie bezpieczeństwa i obawa przed zamachami terrorystycznymi wpływają wprawdzie tymczasowo na zmniejszenie zainteresowania wyjazdami turystycznymi, ale efekty średnio- i długofalowe pozycjonujące markę kształtują takie czynniki jak atrakcyjność turystyczna, infrastruktura, serwis oraz stosunek jakości do ceny. - komentuje Petra Hedorfer, prezes zarządu Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT)

Rynek europejski stanowi 73,6% niemieckiej przyjazdówki i rośnie o 2%, będąc tym samym zarówno największym jak i najdynamiczniej rozwijającym się rynkiem. Azja notuje słabsze rezultaty niż przed rokiem (-1,1%), zaś Ameryka mały wynik dodatni (+0,9%).

Dziewięć z dziesięciu najważniejszych europejskich rynków dla niemieckiej turystyki przyjazdowej notuje wzrosty w stosunku do roku poprzedniego. Francja, Belgia, Hiszpania i Polska rosną od 5,2 do 5,5%. Szwajcaria notuje wzrost o 3,4%. Największy rynek przyjazdowy - Holandia, jak również Austria i Dania rosną o 1,2 do 1,9%. Rynek brytyjski po referendum ws. Brexitu notuje gorsze rezultaty i pierwsze 11 miesięcy zamknął wynikiem +0,9%. Jedynym rynkiem z europejskiej pierwszej dziesiątki, który notuje spadki są Włochy (-3,1%). Największy pozaeuropejski rynek dla niemieckiej turystyki przyjazdowej - Stany Zjednoczone rośnie o 2,5%.

W wielu krajach o dużym potencjale wzrostu zainteresowanie konsumentów wyjazdami turystycznymi spada w związku z problemami gospodarczymi lub obawami co do bezpieczeństwa. Zgodnie z danymi World Travel Monitor/IPK z badania przeprowadzonego w październiku 2016 r. już 68% potencjalnych turystów z Azji kieruje się przy swoich decyzjach o wyborze miejsca na urlop kwestiami bezpieczeństwa (w badaniu lutowym było to 58%). IPK International odnotowuje wyraźne przesunięcie w kierunkach wyjazdów Azjatów. Podczas gdy podróże wewnątrz Azji i do Ameryki mają dwucyfrowy wzrost, to wyjazdy do Europy notują spadki. Mimo to Niemcy mogą pochwalić się wzrostem z rynku chińskiego (+1,1%), indyjskiego (+7,8%), południowokoreańskiego (+5,7%) i pozostałych krajów Azji (+3,8%). Spadki wykazuje rynek japoński (-12,4%) oraz kraje Zatoki Perskiej (-6%).

Liczba noclegów polskich gości w niemieckich hotelach i pensjonatach wzrosła w okresie od stycznia do listopada 2016 o 5,2% (2,4 miliona noclegów, dodatkowe ponad 120 000 noclegów).



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com