TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Ministerstwo Finansów wydało, na wniosek Polskiej Izby Turystyki, korzystną dla branży turystycznej interpretację ustawy o VAT dotyczącą rozliczania tzw. ujemnej marży.
reklama
Polska Izba Turystyki wystąpiła do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji ogólnej potwierdzającej możliwość uwzględniania przez organizatorów turystyki w rozliczeniach podatku VAT strat w postaci tzw. ujemnej marży w drodze kumulowania dodatnich oraz ujemnych marż realizowanych na usługach turystycznych. Autorem wniosku był doradca podatkowy Jerzy Kuprianowicz
Izba zdecydowała się na złożenie tego wniosku, ponieważ organy podatkowe konsekwentnie odmawiają biurom podróży możliwości uwzględniania ujemnych marż przy obliczaniu VAT. Praktyki te są nagminne, pomimo przychylnych dla podatników orzeczeń sądów administracyjnych w tym zakresie. Zgodnie z wyrokami sądów, biuro podróży powinno wziąć pod uwagę efekt całej swojej sprzedaży zrealizowanej w danym okresie rozliczeniowym (czyli również ujemne wyniki na transakcjach), a nie tylko dodatnie marże wynikające z nadwyżki ceny należnej od klienta ponad koszty nabycia towarów i usług dla bezpośredniej korzyści turysty.
W złożonym wniosku Polska Izba Turystki akcentowała w szczególności fakt, iż system opodatkowania marży nie pozwala touroperatorom odliczać podatku naliczonego zawartego w cenie towarów i usług zakupów dla bezpośredniej korzyści turysty. Dlatego też pozbawienie organizatorów usług turystycznych możliwości uwzględnienia ujemnej marży powodowałoby obciążenie ich podatkiem zawartym w cenie kupowanych przez nich towarów i usług.
Rozwiązanie to byłoby niezgodne z zasadą neutralności podatku VAT. Nie ma bowiem jakichkolwiek podstaw, aby organizatora turystyki będącego czynnym podatnikiem VAT obciążać podatkiem VAT naliczonym przy zakupie usług/towarów dla bezpośredniej korzyści turysty wyłącznie z tego powodu, iż w ostatecznym rozrachunku sprzedana usługa turystyczna okazała się być niezyskowna.
"Marża ustalana jest w ten sposób, że od kwoty,którą ma zapłacić nabywca usługi odejmowane są faktycznie poniesione przez podatnika koszty związane z zakupami od innych podatników towarów i usług składających się na usługę turystyki a służących bezpośredniej korzyści turysty. Marża obliczana jest odrębnie dla każdej usługi turystyki. Tak obliczana marża nie zawsze będzie przybierać postać wartości dodatniej lecz może w konkretnym przypadku okazać się wartością ujemną" - pisze w treści dokumentu Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Konrad Raczkowski.
"Wydanie interpretacji ogólnej przez Ministerstwo Finansów powinno rozwiązać problem, ponieważ organy podatkowe będą musiały się do niej stosować. Ministerstwo Finansów bardzo rzadko wydaje ogólne interpretacje podatkowe. W swojej historii wydało ich niewiele ponad 70. Tym bardziej cieszy fakt, że udało nam się uzyskać kolejną korzystną dla branży interpretację ogólną dotyczącą ustawy o VAT" - mówi Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki.
Interpretacja ogólna wydana przez Ministerstwo Finansów ma charakter instrukcji skierowanej do wszystkich organów podatkowych (a pośrednio również do podatników) w celu zapewnienia jednolitości stosowania prawa podatkowego przez podległe MF organy administracji podatkowej.
"Należy się zatem spodziewać, iż zastosowanie się przez organizatorów turystyki do wykładni zaprezentowanej w wydanej interpretacji ogólnej nie powinno być kwestionowane przez organy podatkowe. Interpretacja będzie również chroniła podatników przed ponoszeniem jakichkolwiek negatywnych konsekwencji w związku ze stosowaniem przedstawionej w interpretacji ogólnej wykładni przepisów" - dodaje Niewiadomski.
Z treścią interpretacji można zapoznać się poniżej.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami