TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2015-05-28 - Turyści nie znają zakresu ubezpieczeń?

Jak wakacje to aktywnie - tak myśli 84 proc. Polaków, którzy wybierają się na urlop za granicę. W badaniu przeprowadzonym dla Towarzystwa Ubezpieczeń Europa jasno widać, że lubimy spędzać ten czas czynnie: niemal co druga osoba uprawiała sporty motorowodne, była w aquaparku, czy uczestniczyła w wycieczkach fakultatywnych.

reklama


Niestety 49 proc. turystów nie wie, czy posiadane ubezpieczenie zabezpiecza ich w czasie tych aktywności. Dlaczego? Bo właśnie taki odsetek czyta pobieżnie lub wcale Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Z najnowszego badania "Aktywności Polaków na urlopach i ich ubezpieczanie" przeprowadzonego przez instytut IMAS wynika, że urlop za granicą spędza co trzeci z nas (39 proc.). Chętnie wybieramy kraje południowe, w których możemy spodziewać się słonecznej pogody. Najpopularniejszymi kierunkami są kraje Unii Europejskiej, takie jak Włochy, Grecja, Hiszpania, Chorwacja, Francja, ale też Niemcy. Około 2/3 wyjeżdżających przynajmniej od czasu do czasu organizuje urlop samodzielnie, pozostałe osoby jeżdżą tylko z biurem podróży. W przypadku zdecydowanej większości z nas wakacje za granicą trwają maksymalnie 2 tygodnie - dotyczy to 9 na 10 przebadanych osób, w tym czasie szukamy ciekawych form spędzania czasu, chętnie bierzemy udział w dodatkowych, nie zawsze w 100 proc. bezpiecznych, aktywnościach.

"Jak pokazują wyniki naszego badania, podejmowanie ryzykownych aktywności nie sprzyja jednoznacznie ubezpieczaniu się. Na ubezpieczenie decyduje się jedynie 40 proc. Polaków, z czego 16 proc. ma je zawsze. Ponadto zaledwie co trzeciej osobie proponowano polisę przy zakupie takich aktywności. Tymczasem w posiadaniu ochrony chodzi o prewencję: mam ubezpieczenie, więc czuję się pewnie" - mówi Marat Nevretdinov, wiceprezes TU Europa.

Na wakacjach za granicą połowa Polaków wybiera spokojne formy spędzania czasu w miejscu wypoczynku - spacerując, plażując czy pływając. Po aktywności bardziej ryzykowne czy sporty wysokiego ryzyka sięga 48 proc., ale znaczna część tylko sporadycznie. Z danej aktywności korzysta kilkanaście procent wypoczywających za granicą. Do najczęstszych tego typu rozrywek należą wycieczki fakultatywne, na które decyduje się 44 proc. badanych. Popularne jest też uczestniczenie w wydarzeniach związanych z rozrywką muzyczną, takich jak koncerty, festiwale, które wybiera 44 proc. oraz atrakcje w aquaparku (36 proc.), rejsy łodzią (30 proc.) i sporty wodne (24 proc.). Badani decydują się także, choć w mniejszym stopniu, na udział w safari, wspinaczkę w parkach linowych, snorkeling i nurkowanie z aparatem powietrznym.

"Ponad połowa spędzających wakacje za granicą preferuje głównie mało ryzykowny sposób spędzania czasu, jak spacery czy zwiedzanie w miejscu wypoczynku. Wielu z tych "ostrożnych" podejmuje jednak aktywności, które mogą nieść zagrożenie wypadkiem, na przykład podczas spływów kajakowych. Dlatego warto zadbać, aby polisa była na tyle kompleksowa, by chroniła nas przed konsekwencjami wypadków właśnie w takich sytuacjach, a nie działała tylko, gdy trafimy do lekarza z niestrawnością" - komentuje Marat Nevretdinov.





Wyniki badania "Aktywności Polaków na urlopach i ich ubezpieczanie" wskazują, że Polacy nie przywiązują wielkiej wagi do odpowiedniej ochrony podczas zagranicznych wakacji. Co prawda 76 proc. badanych stwierdziło, że zwykle w czasie urlopu w innych krajach posiada ubezpieczenie, jednak w przypadku samodzielnie planowanych wakacji aż 24 proc. osób nie wykupuje polisy turystycznej. Odsetek osób ubezpieczonych jest wyższy w przypadku wyjeżdżających częściej niż raz w roku (82 proc.) oraz jeżdżących z biurami podróży (88 proc.). Warto jednak podkreślić, że 65 proc. osób jeżdżących na zorganizowane wakacje polega na ubezpieczeniu wliczonym w cenę wyjazdu.

"Jednak nawet wykupując polisę Polacy zapominają, że trzeba zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Wyniki naszego badania są alarmujące: aż 51 proc. osób posiadających dodatkowe ubezpieczenie turystyczne czyta OWU pobieżnie lub wcale. Znajomość zasad ubezpieczenia jest szczególnie istotna, jeśli chcemy spędzić urlop aktywnie, co robi 84 proc. badanych przez nas osób. Chcąc uprawiać sporty wodne czy np. wybierając się na wycieczki fakultatywne warto zapoznać się z różnymi ofertami dostępnymi na rynku i zdecydować się na kompleksową polisę, która daje realną ochronę" - podsumowuje Marat Nevretdinov.

Podstawowe ubezpieczenie oferowane przez touroperatorów obejmuje co prawda koszty leczenia, jednak czÄ™sto na kwotÄ™, która nie pokryje specjalistycznego leczenia czy transportu medycznego. Nawet w krajach unijnych Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie chroni nas w 100 proc. DodatkowÄ… kwestiÄ… jest to, czy EKUZ rzeczywiÅ›cie obowiÄ…zuje tam, gdzie siÄ™ wybieramy. Część osób uczestniczÄ…cych w badaniu uznaÅ‚a, że krajem poÅ‚udniowej Europy jest także…Egipt!

Przykładowe koszty leczenia podczas wyjazdów wakacyjnych - dane TU Europa:



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com