TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2017-03-06 - Branża zgłosiła uwagi do projektu ustawy

Ministerstwo Sportu i Turystyki opublikowało uwagi, jakie wpływały w trakcie konsultacji społecznych do projektu ustawy o imprezach turystycznych.

reklama


Czas jaki ministerstwo dało branżowym organizacjom na zgłoszenie uwag, do tak rozległej regulacji jaką będzie ustawa implementująca dyrektywę 2015/2302 był skandalicznie krótki. Branża została postawiona w bardzo niewygodnej sytuacji, gdy na opracowanie i zgłoszenie uwag do tak ważnego dokumentu otrzymała zaledwie kilka dni roboczych. Jeżeli uważa się kogoś za równorzędnego partnera, to nie traktuje się go w taki sposób jak zostali potraktowani przedsiębiorcy działający w branży turystycznej

Już na spotkaniu, które odbyło się w trakcie targów Tour Salon, Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki mówił, że z uwagi na bardzo krótki czas, jaki był przeznaczony na konsultacje, nie jest zagwarantować, że wszystkie nieścisłości zawarte w projekcie ustawy zostały wychwycone. Patrząc po rozmiarze dokumentu - tych nieścisłości było całkiem sporo. Fundacja Polish Prestige Hotels zgłosiła prośbę o przedłużenie terminu konsultacji. Prośba ta została odrzucona, z uwagi na "konieczność jak najszybszej implementacji do polskiego porządku prawnego przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2015/2302". Niestety w wielu przypadkach tempo prac nie zawsze idzie w parze z ich jakością.

Przygotowanie uwag do tak rozległej regulacji to wyczyn niemal kaskaderski, biorąc pod uwagę ilość materiału z jakim należało się zapoznać. Inną sprawą jest to, w jakim stopniu uwagi i postulaty branży zostaną wzięte pod uwagę. Przy tak krótkim terminie na zgłaszanie uwag można mieć wrażenie, iż konsultacje społeczne odbywają się pro forma, a ustawodawca i tak zrobi swoje.

Sporo spośród uwag zgłaszanych przez organizacje branżowe dotyczyło niedoprecyzowania poszczególnych przepisów, ze szczególnym uwzględnieniem art. 4, dotyczącego wyłączeń spod zakresu stosowania ustawy. Często powtarzającą się kwestią był brak zdefiniowania "okazjonalnej" organizacji imprez turystycznych. Wiele wątpliwości w komentarzach wzbudziły także regulacje dotyczące turystyki biznesowej. Izby zgłaszały również uwagi dotyczące działalności m.in. systemu zabezpieczeń organizatorów turystyki, regulacjami dotyczącymi zawierania umów poza siedzibą przedsiębiorcy.

Poniżej uwagi zgłoszone przez największe samorządy gospodarcze. Ze wszystkimi propozycjami można zapoznać się na stronie BIP ministerstwa - bip.msit.gov.pl

Uwagi Polskiej Izby Turystyki:


Możesz także pobrać plik: turinfo_20170306_pit.pdf


Uwagi Izby Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej:

Możesz także pobrać plik: turinfo_20170306_itrp.pdf


Uwagi Polskiego Związku Organizatorów Turystyki:

Możesz także pobrać plik: turinfo_20170306_pzot.pdf


Uwagi Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel:

Możesz także pobrać plik: turinfo_20170306_soit.pdf


Uwagi Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych:

Możesz także pobrać plik: turinfo_20170306_osat.pdf



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com