TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
W Brukseli doszło do porozumienia pomiędzy negocjatorami Parlamentu Europejskiego i krajów Unii Europejskiej odnośnie regulacji dotyczących powstającego pakietu turystycznego.
reklama
Zgodnie z ustaleniami podróżni, którzy kupują wyjazdy wakacyjne przez internet mają uzyskać taką samą ochronę, jak klienci tradycyjnych biur podróży.
"W trakcie długich i trudnych negocjacji udało nam się znacznie wzmocnić prawa podróżujących, w szczególności i po raz pierwszy odnośnie do rezerwacji dokonywanych online, których liczba szybko rośnie" - oświadczyła sprawozdawczyni PE ds. rynku wewnętrznego Birgit Collin-Langen, cytowana w komunikacie europarlamentu.
Przepisy z pakietu turystycznego mają zastąpić aktualnie obowiązujące regulacje odnośnie usług turystycznych, które pochodzą z 1990 r. Jak przekonują przedstawiciele Parlamentu Europejskiego uzgodnione przepisy mają rozszerzyć definicję "wyjazdów pakietowych" o usługi turystyczne oferowane za pośrednictwem sieci, w celu zapewnienia osobom korzystającym z tego typu usług takiej samej ochrony, jaką mają klienci tradycyjnych biur podróży. Pełny tekst komunikatu PE można znaleźć na stronie www.europarl.europa.eu
Zdaniem przedstawicieli PE, powiązane usługi turystyczne, kupowane w sieci od odrębnych usługodawców, którzy w ciągu 24 godzin wymieniają się danymi konsumenta powinny być uważane za część jednego pakietu. W związku z tym nietrudno przewidzieć, że część usługodawców, aby ominąć nowe przepisy (przy założeniu, że w ogóle wejdą one w życie) może wymieniać się danymi po upływie 24 godzin.
Jeżeli nieprzewidziane wydarzenia typu atak terrorystyczny lub katastrofa naturalna uniemożliwią turystom planowy powrót to organizator lub organizatorzy pakietu będą musieli zapłacić za dodatkowy pobyt do trzech dni.
Zgodnie z osiągniętym porozumieniem podróżujący będzie mógł zrezygnować z wykupionego pakietu, jeżeli jego cena wzrośnie o co najmniej 8 proc. Ważną sprawą będzie tu zarówno określenie sposobu liczenia, jak i odpowiedzialności pomiędzy firmami połączonymi pakietem.
Organizatorzy będą także zobowiązani do udzielania klientom informacji odnośnie przysługującym im praw, podania numeru alarmowego i nazwy przynajmniej jednego organizatora, który będzie odpowiedzialny za cały wyjazd pakietowy. Podróżny ma też poznać szacowany czas wyjazdu i powrotu oraz uzyskać informację na temat dodatkowych kosztów.
Porozumienie wymaga akceptacji komisji ds. rynku wewnętrznego w Parlamencie Europejskim, a następnie całego europarlamentu i rządów krajów członkowskich.
Paradoksalnie dla biur podróży te regulacje mogą być korzystne, gdyż wraz ze zbliżeniem się funkcjonalności "pakietów on-line" do oferty biur, cena za usługi też się musi zbliżyć. Prawo do rezygnacji, opieka nad turystami i inne takie działania przecież są obciążające finansowo i z pewnością spowodują wzrost cen pakietów. Natomiast konsumenci utracą możliwość łatwego kupienia tańszych usług (ryzykował w razie odwołania jednej z nich) i będą to tylko mogli zrobić całkowicie na własną rękę kupując oddzielnie.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami