TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2016-11-10 - Lotnisko w Bydgoszczy walczy o przetrwanie

Podczas obrad sesji sejmiku województwa, strony doszły do wstępnego porozumienia w sprawie finansowania zadłużenia lotniska w Bydgoszczy.

reklama


Samorząd województwa ma pokryć najwięcej, bo 53% strat lotniska, Bydgoszcz 30% i pozostałą część - 17% Toruń, tak wynika z ostatnich obrad sejmiku województwa. O niepewnej przyszłości lotniska w Bydgoszczy pisaliśmy już wcześniej. Zmniejszyłaby się odpowiedzialność za lotnisko samorządu województwa , która wcześniej wynosiła 70,5%. Znacznie może się zwiększyć odpowiedzialność Torunia, które było posiadaczem tylko 0,04% akcji bydgoskiego lotniska.

Zlikwidowanie powstałej luki finansowej Portu Lotniczego Bydgoszcz potrwa około 10 lat. Lotnisko, aby zachowało płynność finansową powinno przyjmować około 700 tysięcy pasażerów rocznie. Port lotniczy, aby się rozwijać potrzebuje również dodatkowych pieniędzy na połączenia.

Port jest w stanie ustalić, ile płacą pasażerowie za bilety, ale to nie my decydujemy o nowych połączeniach. Na Camerimage Lufthansa podstawi większe samoloty, ale to decyzja przewoźnika - powiedział prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz Tomasz Moraczewski.

W sprawie portu lotniczego w Bydgoszczy oświadczenie wydał prezydent Torunia Michał Zaleski. Oto ono.

Rozbieżne i niespójne informacje publikowane po nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dniu 8.11.2016 r., a dotyczące ewentualnego dalszego i większego udziału miasta Torunia w finansowaniu Portu Lotniczego w Bydgoszczy SA, obligują mnie do ponownego przedstawienia stanowiska w tej sprawie.

W czerwcu tego roku, działając w imieniu Gminy Miasta Toruń, w odpowiedzi na ofertę zakupu kolejnego pakietu akcji lotniska, poinformowałem o możliwości skorzystania z tej propozycji z przeznaczeniem na ten cel kwoty 5 mln złotych (ostateczną decyzję w tej sprawie mogłaby podjąć Rada Miasta Torunia). Warunkiem ewentualnej transakcji było zapewnienie przez większościowych akcjonariuszy - samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, miasto Bydgoszcz i Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" - nazwy miasta Toruń w nazwie Portu Lotniczego. Akcjonariusze nie wyrazili zgody na zakup akcji przez Toruń i zmianę nazwy lotniska.

Jakiekolwiek dalsze dyskusje dotyczące zwiększenia przez Toruń kapitału w porcie ponad obecnie posiadane 0,04% akcji mogą być prowadzone tylko i wyłącznie w oparciu o wcześniejsze założenia - nazwa Torunia pojawi się w nazwie lotniska, a wartość jednorazowego zwiększenia kapitału nie będzie wyższa niż 5 mln złotych. Sugerowana przez władze województwa zmiana formy spółki prowadzącej lotnisko w Bydgoszczy z "akcyjnej" na "z ograniczoną odpowiedzialnością" umożliwia Toruniowi, przy zaangażowaniu ww. kwoty, objęcie pakietu udziałów na poziomie 17%. W tej formule spółki byłoby także oczywiste, że każdy z udziałowców uczestniczyłby w kolejnych latach w pokrywaniu corocznych strat bydgoskiego lotniska proporcjonalnie do pakietów posiadanych udziałów. Rozwiązanie to wymagałoby ustaleń organizacyjnych związanych m.in. z opracowaniem wieloletniego planu naprawy sytuacji ekonomicznej w spółce, a także ustaleniem maksymalnie dopuszczalnego poziomu strat w poszczególnych latach oraz programów rozwojowych, w tym z wykorzystaniem nieruchomości okołolotniskowych.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com