TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2015-04-01 - Wielka Brytania obniży podatek na piwo

Organizacja The Brewers of Europe z zadowoleniem przyjęła oświadczenie brytyjskiego Kanclerza Skarbu Georga Osborne'a, że już trzeci rok z rzędu w Wielkiej Brytanii zostanie obniżony podatek na piwo.

reklama


Komentując wpływ, jaki ta ostatnia redukcja podatku ma mieć na gospodarkę Wielkiej Brytanii, Brigid Simmonds, Prezes British Beer & Pub Association, oświadczyła: "Dzięki tej decyzji tylko w bieżącym roku powstanie 3,800 nowych miejsc pracy i poczynione zostaną nowe inwestycje kapitałowe.
180 milionów funtów trafi do kieszeni konsumentów piwa i gości pubów - to ogromna różnica."


Porzucenie tzw. "eskalatora podatku na piwo" (poprzedni system wedÅ‚ug, którego podatek ten byÅ‚ co roku podnoszony powyżej inflacji) i obniżenie podatku w latach 2013 i 2014 już przyczyniÅ‚o siÄ™ do powstania 16 000 nowych miejsc pracy. Najnowsza decyzja brytyjskiego rzÄ…du pokazuje innym krajom UE, że obniżenie podatku na piwo może być narzÄ™dziem pobudzania inwestycji, wzrostu gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy i ostatecznie przyczynia siÄ™ do powiÄ™kszenia wpÅ‚ywów do budżetu paÅ„stwa.

Branża piwna zapewnia ponad 2 miliony miejsc pracy w UE, gdzie funkcjonuje obecnie ponad 5000 browarów. Rok 2008 rozpoczął trudny okres dla sektora piwnego, czego przejawem był spadek konsumpcji o 8% w ciągu dwóch lat, co szczególnie odbiło się na sytuacji branży Horeca. Jednocześnie wiele państw zwiększyło w tym czasie obciążenie podatkowe piwa, w celu załatania dziury budżetowej.

Jednak coraz częściej, rządy państw członkowskich, takich jak Dania czy Wielka Brytania dostrzegają pozytywny wkład branży piwowarskiej w rozwój gospodarczy, tworzenie nowych miejsc pracy i powiększanie wpływów do budżetu. Obciążanie sektora piwowarskiego dodatkowymi podatkami, nie tylko negatywnie odbija się na browarach, ale również na całej gospodarce. Z drugiej strony obniżanie podatków może wpłynąć pozytywnie na rozwój sektora i tym samym przyczynić się do wzrostu gospodarczego.

Włoskim browarnikom udało się uniknąć wzrostu podatku w roku 2014, ale 1. stycznia br. narzucono na nich zwiększone obciążenie podatkowe. Z tego powodu we Włoszech ruszyła w tym tygodniu kampania, której celem jest uświadomienie konsumentom jak duży udział w cenie piwa ma podatek i jak poważnym jest to zagrożeniem dla rozwoju kiełkującej kultury piwnej w tym kraju.

Z wyżej wymienionych powodów, The Brewers of Europe zachęca kraje członkowskie Unii, aby projektując system podatkowy brały pod uwagę wkład branży piwnej w rozwój gospodarczy oraz specyfikę tego sektora, tak aby system ten wspierając sektor piwny, wspomagał rozwój gospodarczy.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com