TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2015-09-04 - Turyści TPN-u idą na rekord

Coraz więcej turystów odwiedza Tatrzański Park Narodowy. W porównaniu z poprzednim rokiem w pierwszych siedmiu miesiącach 2015 r. liczba odwiedzających wzrosła o ponad 100 tysięcy. Najpopularniejszym dniem do wędrówki po górach okazał się 28 lipca. Nie odnotowano w tym czasie niebezpiecznych spotkań z niedźwiedziami.

reklama


Każdego roku TPN odwiedza kilka milionów turystów z Polski i z zagranicy. Liczba ta szacowana jest na podstawie sprzedanych biletów wstępu i wjazdów kolejką na Kasprowy Wierch. W pierwszych siedmiu miesiącach 2015 roku odnotowano ponad 1,5 miliona turystów, którzy zdecydowali się na wędrówkę szlakami przebiegającymi przez Tatrzański Park Narodowy. W porównaniu z poprzednim rokiem widoczny jest wzrost liczby odwiedzających o ponad 100 tysięcy.

Tabelka poniżej przedstawia roczną liczbę wejść do TPN (w milionach)






Do wzrostu odwiedzin TPN przyczyniła się lipcowa wyjątkowo ciepła i sucha pogoda, która sprzyjała spacerom, głównie przez zacienione i widokowe trasy. Od lat niezmiennie najpopularniejszym szlakiem jest trasa prowadząca od Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka. W lipcu "asfaltówkę" pokonało 175 tysięcy osób. To również tutaj padł dzienny rekord ilości wejść na szlak. 28 lipca 2015 r. pokonało go 9222 turystów. Tłumy nie opuszczały także spacerowej drogi pomiędzy Kirami a Doliną Kościelską. Na popularność trasy o długości 5,5 km może wpływać jej dostosowanie dla całych rodzin. Ci, którzy wybierają się na urlop z małymi dziećmi wiezionymi w wózkach, nie muszą rezygnować z wędrówki po Parku. Płaskie trasy również mogą dostarczyć wrażeń estetycznych.

Tabela przedstawia najpopularniejsze szlaki w lipcu 2015 roku (suma miesięczna wejść):





"Najpopularniejsze szlaki turystyczne odwiedzajÄ… nie tylko ludzie, lecz także dzikie zwierzÄ™ta" - mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN. "Ważne jest, aby turyÅ›ci byli Å›wiadomi tego, że wchodzÄ… do domu mieszkaÅ„ców Parku i powinni okazać im szacunek. Jednym z nich jest niedźwiedź brunatny. W polskich Tatrach jest okoÅ‚o 15 przedstawicieli tego gatunku i choć stroniÄ… od ludzi,  spotkanie z niedźwiedziem może siÄ™ okazać bardzo niebezpieczne. TatrzaÅ„ski Park Narodowy podejmuje różne dziaÅ‚ania, aby zapewnić bezpieczeÅ„stwo jednym i drugim"

Nie bez powodu przy wejściu do Tatrzańskiego Parku Narodowego zostały ustawione tablice ostrzegawcze przed spotkaniem z niedźwiedziem. Dodatkowo w te wakacje TPN zainicjował przewrotną kampanię społeczną "Nauczymy Was szacunku", której narratorem są Niedźwiedzie z TPN-u - szczególnie zagorzali fani dzikiej przyrody. W swoich hasłach domagają się od ludzi szacunku dla ich ukochanej drużyny: Dzikiej Natury. Żądają ciszy i spokoju, a przy tym zapewniają, że przestrzeganie reguł dyktowanych przez naturę wszystkim - ludziom i zwierzętom - pozwoli uniknąć niebezpiecznych sytuacji. W kibicowskim stylu wykładają zasady i reguły poruszania się po górach.

Wybierając się w góry, trzeba się przygotować na ewentualność spotkania z niedźwiedziami. Turyści widywali je w rejonach np. Morskiego Oka, Doliny Strążyskiej, Polany Kondratowej. Drapieżniki te pokazywały się również w pobliżu schroniska PTTK "Murowaniec", gdzie przemierzały kosówkę i raczyły się borówkami. Podczas spotkania z niedźwiedziem absolutnie nie wolno gwałtownie uciekać. Najlepiej mówić do zwierzęcia i powoli się wycofywać. Zachowanie spokoju, choć trudne w takiej sytuacji, jest najlepszym sposobem na to, aby nie prowokować niedźwiedzia do ataku. Wówczas zapominamy o aparacie fotograficznym i uwiecznieniu drapieżnika na fotografii. Prewencyjnie przed wejściem na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego jedzenie zamykamy w szczelnych opakowaniach, aby ich zapach nie przyciągnął gospodarzy.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com