TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
W styczniu weszła w życie ustawa o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Ministerstwo Sportu i Turystyki projektuje rozporządzenie dotyczące tego zagadnienia w odniesieniu do przewodników górskich. Projekt znajduje się na etapie opiniowania, który potrwa do 25 listopada.
reklama
W związku z tą zmianą, dotychczasowo obowiązujące rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 22 stycznia 2009 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności przeprowadzanych w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu przewodnika górskiego wydane na podstawie ustawy z dnia 18 marca 2008 roku o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej utraci moc najpóźniej z dniem 31 grudnia 2016 r.
W aktualnym stanie prawnym uprawnienia przewodnika górskiego osobom, które nabyły kwalifikacje do wykonywania zawodu przewodnika górskiego w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Szwajcarii lub państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, a którym zostały uznane kwalifikacje do wykonywania zawodu przewodnika górskiego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nadaje, zawiesza, przywraca oraz cofa marszałek województwa właściwy dla miejsca zamieszkania w dniu złożenia wniosku, a w przypadku nieposiadania miejsca zamieszkania w Polsce - marszałek województwa wybrany przez osobę ubiegającą się o te uprawnienia.
W rozporządzeniu przeformułowany został sposób pobierania opłat za staż adaptacyjny i test umiejętności. Zgodnie z projektowaną regulacją, koszt odbywania przez stażu ustalany jest przez opiekuna na podstawie rzeczywistych kosztów odbywania stażu, z uwzględnieniem programu i czasu
trwania stażu. Do kosztów odbywania stażu zalicza się w szczególności koszty organizacyjno-techniczne, koszty materiałów dydaktycznych i pomocy naukowych, koszty zajęć szkoleniowych zapewniających realizację programu stażu. Opłata pokrywająca koszty odbywania stażu będzie wnoszona jednorazowo albo miesięcznie w równych częściach na rachunek bankowy wskazany przez opiekuna lub na rachunek bankowy wskazany przez stowarzyszenie zrzeszające przewodników górskich lub jednostkę zatrudniającą przewodników górskich. W przypadku odbywania stażu w ramach stosunku pracy albo na podstawie odpłatnej umowy cywilnoprawnej opłata z tytułu odbywania przez wnioskodawcę stażu może być, za pisemną zgodą wnioskodawcy, potrącana z jego wynagrodzenia.
Koszt przeprowadzenia testu będzie ustalany kwotowo przez organ prowadzący postępowanie na podstawie rzeczywistych wydatków poniesionych przez ten organ w związku z przeprowadzeniem testu. Na koszty związane z przeprowadzeniem testu składają się:
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami